Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

News, Documentary Emmys Awarded

August 29, 1986|From Associated Press

NEW YORK — Public television won 22 of 48 news and documentary Emmy Awards and "CBS Evening News With Dan Rather" won seven, the most for any show, the National Academy of Television Arts and Sciences announced.

The Public Broadcasting Service's "Frontline" and CBS' "60 Minutes" both garnered four awards. In all, CBS won 14 awards, ABC nine and NBC five at a black-tie awards dinner Wednesday night at the Grand Hyatt Hotel.

Many categories had more than one winner among shows broadcast from Jan. 1 through Dec. 31, 1985, awards spokeswoman Jan Andrew said. "The shows weren't competing against each other; they were up against a standard of excellence."

Here are the winners:

Outstanding Coverage of a Single Breaking News Story (Programs): "Mexican Earthquake," "CBS Evening News With Dan Rather"; "Crash of Delta," ABC's "Nightline"; "Colombian Volcano," "Nightline."

FOR THE RECORD - HARPER WON, TOO
Los Angeles Times Saturday August 30, 1986 Home Edition Calendar Part 5 Page 11 Column 1 Television Desk 2 inches; 36 words Type of Material: Correction
Scott Harper and Lyn Murray were winners of an Emmy this week in the music composers category for their work on "Miraculous Machines," a "National Geographic Special." An Associated Press story in Thursday's Calendar inadvertently omitted Harper's name.

Outstanding Coverage of a Single Breaking News Story (Segments): "In the Fire's Path," ABC's "20/20"; "A Bank Fails," "CBS Evening News"; "Trojan Horse," "CBS Evening News."

Outstanding Background Analysis of a Single Current Story (Programs): "In South Africa," "Nightline"; "Acid Rain: New Bad News," PBS' "Nova"; "Men Who Molest," PBS' "Frontline."

Outstanding Background Analysis of a Single Current Story (Segments): "Schizophrenia," "60 Minutes"; "Farm Suicide," PBS' "MacNeil/Lehrer NewsHour"; "Vietnam Remembered," ABC's "World News Tonight"; "Ronald Reagan: The Movie," "60 Minutes."

Outstanding Investigative Journalism (Programs): "Retreat From Beirut," "Frontline."

Outstanding Investigative Journalism (Segments): "Mob Gas," NBC's "Nightly News"; "International Christian Aid Investigation," "World News Tonight"; "Military Medicine," NBC News.

Outstanding Interview/Interviewers (Program): "The Times of Harvey Milk," PBS.

Outstanding Interview/Interviewers (Segments): "Liz Carpenter: A Conversation With Bill Moyers," CBS' "Sunday Morning."

Outstanding Coverage of a Continuing News Story (Programs): "AIDS: Chapter One," "Nova."

Outstanding Coverage of a Continuing News Story (Segments): "Children in Poverty," "World News Tonight"; "Africa: Struggle for Survival," "CBS Evening News"; "Vietnam Now," "CBS Evening News."

Special Classification for Outstanding Program/Achievement (Program): "The Skin Horse," PBS; "The Times of Harvey Milk," PBS.

Special Classification for Outstanding Program/Achievement (Segments): "Paul Host," PBS' "America Today"; "Bicycle Messengers," "CBS Evening News."

Outstanding Informational, Cultural or Historical Programming (Programs): "My Heart, Your Heart," "MacNeil/Lehrer"; "Hiroshima Remembered," PBS; "The Lifer and the Lady," "Frontline"; "A Class Divided," "Frontline."

Outstanding Informational, Cultural or Historical Programming (Segments): "Music Man," NBC's "American Almanac"; "The Beeb," "60 Minutes"; "Julia," "60 Minutes."

Writers: Perry Wolff, Elena Mannes, "Whose America Is It?," "CBS Reports"; Marshall Frady, Judy Crichton, John Fielding, Christopher Isham, Phil Lewis, Steve Singer, Andrew Schlesinger, Peter Bull, "The Fire Unleashed," ABC News.

Directors: Elena Mannes, "Whose America Is It?"; Paul Wagner, Marjorie Hunt, "The Stone Carvers," PBS; Harry Rasky, "Homage to Chagall--The Colours of Love," PBS.

Cinematographers: Belinda Wright, Stanley Breeden, "Land of the Tiger," a "National Geographic Special," PBS.

Electronic Camerapersons: Michael Watson, "3 Segments: Desert, Winter Calving, Colorado Gold," "America Today"; Isadore Bleckman, "Bicycle Messengers," "CBS Evening News."

Sound: Audio Sweetening (including editors, mixers and effects), Studio Audio Mixers, Film Sound Mixers (including re-recording mixers and editors), Live/Location Videotape and Sound Recordist (Video and Film): Joan Franklin, sound editor, Alan Berliner, Albee Gordon, sound recordists, "The Slave Ships of the Sulu Sea," "20/20"; Belinda Wright, "Land of the Tiger," a "National Geographic Special," PBS.

Film Editors and Film Post-Production Editors: Annamaria Szanto, "The Precious Legacy," PBS; Deborah Hoffman, Robert Epstein, "The Times of Harvey Milk," PBS.

Videotape Editors and Videotape Post-Production Editors: Jess Bushyhead, videotape editor, "The Music Man," "American Almanac," and "The Year 1985 in Review," NBC's "Today."

Title Sequences, Electronic TV and Film: John Ridgway, art director, Craig Rice, Teri Freedman, Ron Clark, Harry Marks, the syndicated "Entertainment This Week."

Music Composers: Lyn Murray, "Miraculous Machines," a "National Geographic Special," PBS.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|