Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

1986 Street Scene : The Stages

September 20, 1986

1. Parthenon

2. Parker

3. International I

4. International II

5. Totem Pole

6. Triforium

7. Star Fountain

8. Main

9. Terrace

10. Step

11. Forum

12. Spring

13. Times Plaza

14. Broadway East

15. Broadway West

16. Rock 'n' Roll

17. Flag Court

18. Parade Stand

19. Command Post SCHEDULE OF PERFORMERS, SUNDAY, SEPT. 21, 1986 10:30 a.m. 2 Whitney Family

4 Dorothy Smith & Inner Fire

11:00 a.m. 2 Clipper Spirit

3 Kenny Smith

5 Los Ninos--Folklorico

7 Norman Johnson Quintet +1

8 Hank Ballard & The Midnighters

11 Salient

14 Larry Rasberry

11:30 a.m. 2 Hammer Smith Band

4 Walking Wounded

6 Immortals Gung-Fu Lion Dancers

10 Xife Totec Aztec Dancers

15 Barn Burners

12:00 p.m. 2 T.C. & The Slicks

3 Aman

5 Katja Biesanz/Dance Theatre

7 Jimmy Rowles Quintet

8 Chuck E. Weiss

9 Teatro de Los Puppets

11 Jet Boy

14 Trail Mix

12:30 p.m. 2 Yankee

4 Maggie Mayoll

6 Koroyar Folklore

10 Bob Baker Productions

15 Reach for the Sky

1:00 p.m. 2 Messenger

3 David Mackenzie

5 Dance L.A.

7 Tavio Figueroa Group

8 Surfaris

9 Coleman and Stuart

11 London

13 Pato Banton and Tippa Irie

14 Rockin Rebels

16 Sending Unit

1:30 p.m. 2 Surprise Guest

4 Mambo Gigolos

6 Kilgore Ensemble Gospel

10 Mime of Hearts

12 Saba

15 Rusty Vail

16 Street Urchins

2:00 p.m. 2 Meri D

5 Waverley Scottish Dancers

8 Jan & Dean

11 Hurricane

13 Surprise Guest

14 Lonesome Strangers

16 Psych 201

17 Los Angeles Chamber Orchestra

2:30 p.m. 2 James Harmon Band

3 Italy

4 Sherine Hedayat

6 Day Dance Co.

7 Euphoria

9 Happy Time Pipers

15 The Paines

16 Firehose

3:00 p.m. 4 Lux W. Germany

5 Nara Nata Folk Troupe

8 Billy Vera & The Beaters

10 Robert Gruenberg

11 Fanz

12 Nigerians

14 Legal Weapon

16 Posh Garage

3:30 p.m. 2 Surprise Guest

3 Canada

6 Martin Dancers

7 Billy Mitchell Band

9 Shorgood Dancers

13 Gene Loves Jezebel

15 Blood on the Saddle

16 Jane's Addiction

17 American Arab Artists

4:00 p.m. 2 Zerimar

4 KFT Hungary

10 Roller Jazz Productions

4:30 p.m. 2 Carl Anderson

3 Rudy Regaldo & Cheveve

7 Jeff Richmond

8 Johnny Otis/Shuggie & Bobby Day

9 Surprise Guest

11 Leatherwolf

12 Kurtis Blow

14 Kingbees

16 Red Shoes

5:00 p.m. 2 Mena

4 Rythem Core

6 Inca, Peruvian Music & Dance

10 Carolina Russek and Company

13 Fishbone

15 Preston Smith

16 Wednesday Week

17 Korean Classical Music & Dance

5:30 p.m. 3 Halibuts

2 Tease

9 Limberjack Cloggers

11 Surprise Guest

12 Surprise Guest

14 Victoria Williams

16 New Marines

6:00 p.m. 2 Bobby Mattos & Heritage Ensemble

6 Repertory Dance Theatre of L.A.

7 Wishful Thinking

8 Etta James

10 Adie Grey

15 Rick Densmore & Rider

16 Holy Sisters of the Gaga Dada

17 Al-Ard (The Land)

6:30 p.m. 2 Rockwell

4 L.A. Despers Steel Band

13 Untouchables

14 Paul Bowman Super Country Band

16 SWA

7:00 p.m. 2 Eddie Romeo & Reckless Hearts

3 L.A. Dream Team

6 Floricanto Dance Theatre

7 Poncho Sanchez

8 Leon Hughes & The Fame Coaster

10 Lil Elmo & The Cosmos

11 Unforgiven

12 Surprise Guest

15 Armadillo Stampede

16 Bruce Joyner & The Plantation

7:30 p.m. 2 Timex Social Club

4 World Class Wrecking Crew

14 Chris Hillman and Desert Rose

16 Love Explosion

8:00 p.m. 2 Cannibal & The Headhunters

3 Prime Movers

7 The Seventh Avenue Burners

8 Lord Buckley & The Royal Court

10 Night School

11 Surprise Guest

12 Surprise Guest

13 Surprise Guest

15 Cheatin' Hearts

16 Lost Pilots

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|