Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollectionsSeats

The Candidates in 19 School Board Races

October 29, 1987

The following is a list of candidates for school boards in the San Gabriel Valley, excluding those covered in separate stories on individual school board races.

Azusa Unified School District (2 seats)--Jesse Butanda, no occupation listed; John M. Cummings, incumbent; Robert B. Gray, incumbent; Delia D. Ochoa, teacher.

Baldwin Park Unified School District (3 seats)--Margaret Burnett, incumbent; Clinton O. Nixon, incumbent; Rene G. Olivo, transit operations supervisor; Francisco (Frank) Ramirez, teacher.

Bassett Unified School District (2 seats)--Edward L. Chavez, member, community relations; Rena C. Kokoris, incumbent; Joe Medina, incumbent; Michael D. Palacios, investor service representative.

Citrus Community College District Area 4 (1 seat)--Michael (Mike) Bevilacqua, registered physical therapist; I. Paul Geleris, incumbent; Paul K. Johnson, power plant operator.

Covina-Valley Unified School District (3 seats)--Agnes F. Garwacki, incumbent; Mary L. Hanes, incumbent; Richard K. Harder, hospital vice president; Robert M. Levy, concerned parent/taxpayer; Stephen L. Miller, bank manager.

Duarte Unified School District (3 seats)--Bruce D. Cameron, ground maintenance; Henry Chapjian, administrative assistant; Allen R. Christensen, manager, administration/planning; Richard C. Key, incumbent; Jim Kirchner, computer services manager; Paul Clayton McDonnel, director of finance; Marc Trummel, incumbent; Janet Wight, incumbent.

El Monte City School District (2 seats)--Norman E. Gilkey, service/sales representative; Steve Hake, educator; Patricia Nichols, incumbent; Bob Peviani, circulation district manager.

Hacienda La Puente Unified School District (2 seats)--Lillian Markos Avery, personnel research consultant; Norman Hsu, postal supervisor; Kenneth R. (Ken) Manning, incumbent; Gloria Nunes, businesswoman; Stella Ohanesian, community-involved parent; William L. (Bill) Torres, incumbent; Mary Willis, administrative assistant.

Mt. San Antonio Community College District (3 seats)--Barbara W. Booth, incumbent; Howard H. Hawkins, incumbent; Cecil C. Whiting, clinical psychologist; Gerald J. (Gerry) Zunino, incumbent.

Pasadena Community College District Area 2 (1 seat)--Frank H. Bridal, businessman; Chris Cofer, educator; Jeanette W. Mann, incumbent.

Pasadena Community College District Area 6 (1 seat)--John H. Martin, incumbent; Elaine D. Pendleton, school finance administrator.

Pomona Unified School District (2 seats)--Brenda P. Engdahl, travel agent; Nancy J. McCracken, incumbent; Deborah Roldan, executive legal secretary; Linda D. Wright, social worker/educator.

Rosemead School District (2 seats)--Fred S. Mascorro, school site supervisor; Alfred Silvestre, communication system manager; Joseph E. Vasquez, incumbent.

Rosemead School District (1 seat, unexpired term ending Nov. 24, 1989)--Rene Laverde, university policy officer; Michael Allen McDonald, college student.

Rowland Unified School District (2 seats)--Phil (Andy) Anderson, incumbent; Marsha Bracco, school/civic volunteer; Anthony Estrada, community conservation representative; Fred Elliot Goldman, attorney; Carolyn Rosas, school community liaison; Robert J. Wilson, incumbent.

South Pasadena Unified School District (2 seats)--Margaret Ann Abdalla, dental hygienist/homemaker; Sean Peter Fox, student; Susan LaCombe, incumbent; Ross H. Palfreyman, attorney.

Temple City Unified School District (3 seats)--Charlotte Bria, teacher; John W. Gera, incumbent; Ruth Banks Jacobs, incumbent; Lew Moulton, incumbent; Maryann Rachford, graphic designer.

Temple City Unified School District (1 seat, unexpired term ending Nov. 24, 1989)--Dale W. Case Jr., incumbent; Linda L. Miller, no occupation listed.

Walnut Valley Unified School District (2 seats)--Edward Joseph Esfandi, engineer; Carol A. Herrera, incumbent; Fred G. Overby, pastor.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|