Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

All-League Basketball Teams

March 19, 1996

BOYS

CENTURY LEAGUE

MVP--Ike Harmon (Santa Ana Valley), Sr.

First team--Isaiah Cavaco (Villa Park), Jr.; Eric Chenowith (Villa Park), Jr.; William Byrd (Canyon), Sr.; Ryan Walker (Canyon), Sr.; Olujimi Mann (Santa Ana Valley), Sr.; Tim Werdel (Santa Ana Valley), Jr.; Holman Paz (Orange), Sr.

Second team--Matt Poutsma (Villa Park), Jr.; Cody Miller (Canyon), Sr.; Juan Dotson (Orange), Jr.; Dante Bell (Orange), Sr.; George Gurrola (El Modena), Jr.; Tommy Ngo (El Modena), Jr.; Matt Higgins (Foothill), Sr.

Honorable mention--Mark Saukkola (Villa Park), Sr.; Craig Boden (Villa Park), Sr.; Jeff Llewellyn (Canyon), Sr.; Jason Parrott (Santa Ana Valley), Sr.; Mario Garcia (El Modena), So.; John Brittingham (Foothill), Sr.

EMPIRE LEAGUE

MVP--Chad Boberg (Cypress), Jr.

First team--Wes Bunn (Cypress), Jr.; Jacy Armbruster (Katella), Sr.; Carlos Romero (Katella), Sr.; Hector Beltran (Century), Sr.; Mark Moses (Loara), Sr.

Second team--Kevin Sweet (El Dorado), Sr.; Ryan Ayer (El Dorado), Jr.; Neil Thomas (Loara), Jr.; John Harris (Cypress), Sr.; Terrail Zoller (Century), So.

Honorable mention: Wade Murakami (Kennedy), Jr.; Kevin Reese (Kennedy), Sr.; Chris Lopez (Century), Jr.; Matt Sage (Cypress), Sr.

FREEWAY LEAGUE

MVP--Josh Lien (Sonora), Jr.

First team--Jerry Inzunza (Troy), Fr.; Kris Green (Troy), Sr.; Jon Marshall (La Habra), Sr.; Sam Mankiewicz (Fullerton), Sr.; Sean Granillo (Sunny Hills), Sr.; Nathan Mirth (Sonora), Sr.; Jeffrey Berokoff (Sonora), So.; Jimmy Landry (Sonora), Jr.; Towan Oliver (Buena Park), Sr.; Courtney Smith (Buena Park), Sr.

GARDEN GROVE LEAGUE

MVP--Fang Li (La Quinta), Sr.

First team--John Frank (Rancho Alamitos), Sr.; Scott Ogilvie (La Quinta), Jr.; Todd Butt (La Quinta), Sr.; Ryan Caraveo (Pacifica), Sr.; Chris Francis (Los Amigos), Sr.; John Elsaesser (Los Amigos), Jr.; Crispin Chavez (Bolsa Grande), Sr.; Frank Alvarez (Garden Grove), Sr.; Jose Gonzales (Garden Grove), Jr.; Dave Williams (Garden Grove), Jr.

Second team--Tyrone Thomas (Rancho Alamitos), Sr.; Zeke Silverman (Rancho Alamitos), Jr.; Paul Lira (Rancho Alamitos), Sr.; Gary Wallace (Pacifica), Jr.; Brian Barre (Pacifica), So.; Duc Nguyen (Bolsa Grande), So.; Tony Dixon (Santiago), Sr.; Louie Boc (Santiago), Sr.; Frank Jimenez (Santiago), Sr.; Eric Kenneth (Garden Grove), Jr.

Coach of the year--Craig Snider (La Quinta).

GOLDEN WEST LEAGUE

MVP--David Lalazarian (Tustin), Sr.

First team--Lance Day (Servite), Brad Fox (Westminster), Robert Griffin (Tustin), Matt Kraus (Tustin), Peter Martinelli (Servite), Raul Martinez (Santa Ana), Eric Petersen (Ocean View), Sean Rawson (Servite), Danny Rivero (Santa Ana), Mike Seguin (Ocean View), Scott Yoshizaki (Westminster).

Honorable mention--Derrick Barnes (Saddleback), Ryan Earl (Tustin), David Hatch (Ocean View), Geoff Henderson (Westminster), Ray Hobbs (Tustin), Stephen Hogan (Servite), Ralph Jordan (Santa Ana), Jason Martini (Ocean View), Ly Nguyen (Westminster).

OLYMPIC LEAGUE

MVP--Kevin Falconer (Calvary Chapel), Jr.

First team--Mike Legaspi (Brethren Christian), Sr.; Kevin Falconer (Calvary Chapel), Jr.; Joe Ortiz (Calvary Chapel), So.; Nate Morton (Calvary Chapel), Sr.; Robert Cutler (Calvary Chapel), Jr.; Kyle Salver (Orange Lutheran), Sr.; Jason Kemner (Orange Lutheran), Sr.; Ryan De Koekkoek (Ontario Christian), Sr.; Andy Vanden Akker (Cerritos Valley Christian), Jr.; Brad Smith (Whittier Christian), Sr.

Second team--Jacob Brown (Brethren Christian), So.; Scott Milne (Brethren Christian), Sr.; Keith Van Essen (Cerritos Valley Christian), Sr.; John Stoa (Whittier Christian), Fr.

ORANGE LEAGUE

MVP--Sean Wink (Brea Olinda), Jr.

First team--Isaac Camarilla (Anaheim), Sr.; John Heredia (Brea), Sr.; Eric Repp (Brea), Sr.; Matt Bodiford (Brea), Sr.; Mister McKinney (Magnolia), Sr.; Ahmad Shurdin (Magnolia), Sr.; Brandon Warden (Savanna), Sr.; Robert Smith (Valencia), Jr.; Kevin Jackley (Valencia), Sr.; Salim Aqil (Valencia), Sr.; Vince Branstetter (Western), Sr.

Second team--Andre Hughes (Anaheim), Sr.; Mickey Gomez (Anaheim), Sr.; Shu Todoroki (Anaheim), So.; Vathana Singbandith (Magnolia), Sr.; Sam Balos (Savanna), Sr.; Enele Boone (Savanna), Jr.; Rick Cardenas (Valencia), Sr.; Ryan Harrington (Western), Jr.

PACIFIC COAST LEAGUE

MVP--Dane Plock (Estancia), Sr.

First team--Chris Candlish (Estancia), Sr.; Mike Scaglione (Laguna Hills), Sr.; Matt Houser (Laguna Hills), Sr.; Enver Soobzokov (Laguna Beach), Sr.; Mike Montoya (Costa Mesa), Sr.; Ryan Schachter (University), Sr.

Second team--Jason Mulkay (Aliso Niguel), Sr.; Jeff Munsell (Aliso Niguel), Jr.; Nick Novack (Estancia), Sr.; Eric Palmer (University), So.; Saia Makakaufaki (Laguna Hills), So.; Ryan Satrappe (Laguna Beach), Sr.

SEA VIEW LEAGUE

MVP--Chris Burgess (Woodbridge), Jr.

First team--Brian Coleman (Corona del Mar), Sr., Adam Klinke (Corona del Mar), Sr., Travis Senik (El Toro), Jr.; Amir Rahimi (Irvine), Sr.; Dennis Keane (Santa Margarita), Sr.; Allen Krist (Santa Margarita), Sr.; William Stovall (Woodbridge), Sr.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|