Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

By the Numbers

All-League Teams

May 28, 1996

Boys' Volleyball

SOUTH COAST LEAGUE

Co-MVPs--Chris Seiffert (Capistrano Valley) Sr.; Brandon Taliaferro (San Clemente), Sr.

First team--Gabe Burt (Mission Viejo), Jr.; Brad Leach (Capistrano Valley), Sr.; Jim Polster (Dana Hills), Jr.; Chris Sebourne (San Clemente), Jr.; Ryan Thurlow (Capistrano Valley), Jr.; Mike Tully (Capistrano Valley), Sr.

Second team--Matt Aronson (Capistrano Valley), Sr.; Kyle Burgess (San Clemente), Sr.; James Murphy (Mission Viejo), Jr.; James Obradovich (San Clemente), Sr.; Steve Ponce (Dana Hills), Sr.; Beau Rawi (Capistrano Valley), So.; Mike Repetti (Mission Viejo), Sr.

Honorable mention--Scott Andersen (Mission Viejo), Sr.; Trent Aronson (Capistrano Valley), Sr.; Josh Bowser (Dana Hills), Sr.; Mike Cummins (Trabuco Hills), Sr.; Chris Feist (San Clemente), Jr.; Timmy Hu (Capistrano Valley), Sr.; Mike Kirby (San Clemente), Sr.; Brett Lawrence (San Clemente), Jr.; Brian Sandlin (Capistrano Valley), Sr.; Colin Shaughnessy (San Clemente), Jr.; J.R. Swenseid (Mission Viejo), Sr.

SUNSET LEAGUE

Co-MVPs--Justin Dalton (Esperanza), Jr.; Evan Hook (Huntington Beach), Sr.

First team--Greg Markham (Huntington Beach), Sr.; Dave McKenzie (Huntington Beach), Jr.; Ryan Hiskey (Edison), Jr.; Kai Parker (Edison), Sr.; Chris Komer (Los Alamitos), Sr.; Corey Meyers (Marina), Sr.; Jon Alleman (Esperanza), Jr.; Dan Harrington (Esperanza), Jr.

Second team--Corey Gremel (Huntington Beach), Sr.; Brian Davis (Huntington Beach), Jr.; Kevin Rock (Edison), Sr.; Dave VanReusen (Edison), Sr.; Matt Komer (Los Alamitos), So.; Casey Brewer (Fountain Valley), Sr; Jeff Hardin (Fountain Valley), Sr.; Kyle Anderson (Esperanza), Jr.; Kris Welch (Esperanza), Jr.; Jason Dillard (Esperanza), Jr.

Baseball

GOLDEN WEST LEAGUE

First team--Nick Madrid (Tustin), Sr.; Heath Bell (Tustin), Sr.; George Torres (Westminster), Sr.; Jason Martini (Ocean View), So.; Greg Garcia (Tustin), Sr.; Richie Saunders (Westminster), Sr.; Ryan Brown (Servite), Jr.; Jesse Rodarte (Santa Ana), Sr.; Rudy Aguilera (Tustin), Sr.; Greg Cicero (Servite), Jr.; Jared De La Chica (Ocean View), Sr.; Alex Vasquez (Westminster), Sr.; Rick Gonzalez (Tustin), Sr.; Marty Hayes (Servite), Sr.; Cory Carr (Ocean View), Sr.

Most Valuable Player--Rick Chessman, Servite, Sr. Pitcher of the Year--Jim Munroe, Servite, Jr.

Second team--Matt Poling (Westminster), So.; Joel Ramirez (Saddleback), Sr.; Juan Ramirez (Santa Ana), Sr.; Carlos Esparaza (Santa Ana), Sr.; Joseph Tagaloa (Saddleback), So.; Ryan Garko (Servite), Fr.; Daniel Kehr (Ocean View), Jr.; Pepe Vasquez (Tustin), Sr.; Arnold Campos (Santa Ana); Chris Bailey (Servite), Jr.; Mike Seguin (Ocean View), Sr.; Ralphie Flores (Westminster), Sr.; Carlos Garcia (Santa Ana), Sr.; Brennan Burns (Tustin), Sr.

Softball

EMPIRE LEAGUE

First team--Kelly Bunker (Kennedy), So.; Nicole Crouse (Kennedy), So.; Michelle Cross (Kennedy), So.; Traci Hensel (Kennedy), Jr.; Carrie Jeffries (El Dorado), Jr.; Carmen LoNigro (El Dorado), Jr.; Dawn Lopez (Century), Jr.; Lisa Monreal (Cypress), So.; Jamie Nebeker (El Dorado), Jr.; Nikki Nunes (Cypress), Sr.; Stacy Silva (Cypress), Jr.; Vanessa Valenzuela (Katella), Jr.; Mandy Vanderberg (Katella), Sr.;

MVP--Samantha Kimura (El Dorado), So.

Second team--Debbie Arostigue (Century), Jr.; Julie Burnsted (Katella), Sr.; Sasha Campbell (Cypress), So.; Alicia Dowland (Kennedy), Jr.; Melissa Hobson (El Dorado), Fr.; Jenny Hulihan (Century), Jr.; Tynel Humprhreys (Cypress), Sr.; Michele Mendoza (Loara), So.; Cara Painter (Loara), Sr.; Laura Powers (Cypress), So.; Leslie Prochaska (Kennedy), Kennedy), Sarah Vogel (Katella), Jr.; Sara Yarbrough (El Dorodo), Fr.

Golf

EMPIRE LEAGUE

MVP--Eric Wang (Cypress), Sr.

First team--Sammy Chin (Katella), Sr.; Daniel Jung (Loara), So.; Matt Reese (El Dorado), So.; Corey Fox (El Dorado), So.; Darren Boyle (El Dorado), Sr.; Ryan Choura (Cypress), Sr.; Clint Breads (Katella), Jr.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|