Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollectionsSchedules

ATLANTA 1996 OLYMPICS

Today's Schedule (All Times Pacific)

July 20, 1996

Baseball

At Atlanta-Fulton County Stadium--Nicaragua vs. U.S., 7 a.m.; Australia vs. Cuba, noon; Netherlands vs. Japan, 5 p.m.

Basketball

MEN--Australia vs. South Korea at Morehouse, 7 a.m.; Greece vs. Yugoslavia at Morehouse, 9 a.m. China vs. Angola at Morehouse, noon; Lithuania vs. Croatia at Morehouse, 2 p.m.; Puerto ico vs. Brazil at Georgia Dome, 5 p.m.; U.S. vs. Argentina at Georgia Dome, 7 p.m.

Boxing

At Alexander Memorial Coliseum--First round, 10:30 a.m. and 5 p.m.

Fencing

At Georgia World Congress Center--Men's individual epee, first round, 7 a.m.; quarterfinals, 9 a.m.; semifinals, noon; medal bouts, 5 p.m.

Field Hockey

MEN--Spain vs. Germany at Clark Atlanta, 6 a.m.; Pakistan vs. U.S. at Clark Atlanta, 2:30 p.m.; India vs. Argentina at Clark Atlanta, 5 p.m.

WOMEN--U.S. vs. Netherlands at Morris Brown, 6 a.m.; Australia vs. Spain at Morris Brown, 8 a.m.; Argentina vs. Germany at Morris Brown, 2:30 p.m.; South Korea vs. Britain at Morris Brown, 5 p.m.

Gymnastics

At Georgia Dome--Men's compulsories, 6:15 a.m.; 9:30 a.m.; 1:30 p.m.

Judo

At Georgia World Congress Center--Men's and women's heavyweight prelims, 6:30 a.m.; Men's and women's heavyweight repechage; Men's and women's heavyweight finals, noon p.m.

Shooting

At Wolf Creek Shooting Complex--Women's 10-meter air rifle prelims; Men's trap prelims; Women's 10-meter air rifle finals; Men's 10-meter air pistol prelims; Men's 10-meter air pistol finals, 6 a.m.

Soccer

MEN--Portugal vs. Tunisia at Washington, noon; Spain vs. Saudi Arabia at Orlando, Fla., 3:30 p.m.; France vs. Australia at Miami, 3:30 p.m.; Argentina at U.S. at Birmingham, Ala., 4:30 p.m.

Swimming

At Georgia Tech Aquatic Center--Women's 100 freestyle, prelims, men's 100 breaststroke, prelims; women's 400 individual medley, prelims; men's 200 freestyle, prelims; 7:05 a.m. Women's 100 freestyle final, men's 100 breaststroke final, women's 400 individual medley final; men's 200 freestyle final, 4:33 p.m.

Volleyball

WOMEN--Netherlands vs. China at Omni Coliseum, 7 a.m.; Russia vs. Germany at Omni Coliseum, 9:30 p.m.; Canada vs. Cuba at U. of Georgia, 11 a.m.; Japan vs. South Korea at U. of Georgia, 1 p.m.; U.S. vs. Ukraine at Omni Coliseum, 4:30 p.m.; Brazil vs. Peru at Omni Coliseum, 7 p.m.

Water Polo

At Georgia Tech Aquatic Center--Netherlands vs. Yugoslavia, 8 a.m.; Hungary vs. Russia, 9:40 a.m.; Croatia vs. Greece, noon; Spain vs. Germany, 1:40 p.m.; Ukraine vs. Romania, 3:20 p.m.; Italy vs. U.S., 7 p.m.

Weightlifting

At Georgia World Congress Center--54kg, group B, 9:30 a.m.; 54kg, group A finals, 4:30 p.m.

Wrestling

GRECO-ROMAN, At Georgia World Congress Center--48kg, 57kg, 68kg, 82kg, 100kg prelims, 7 a.m.; 48kg, 57kg, 68kg, 82kg, 100kg classification, 12:30 p.m.

Sunday's Schedule

Baseball

At Atlanta-Fulton County Stadium--Italy vs. South Korea, noon; Cuba vs. Japan, 5 p.m.

Basketball

WOMEN--Brazil vs. Canada, 7 a.m.; Zaire vs. Ukraine, 9 a.m.; United States vs. Cuba, noon; Japan vs. Russia, 2 p.m.; South Korea vs. Australia, 5 p.m.; Italy vs. China, 7 p.m.

Boxing

At Alexander Memorial Coliseum--First round, 10:30 a.m. and 5 p.m.

Cycling

At Atlanta--Women's road race, final, 8 a.m.

Equestrian

At Georgia International Horse Park--Open three-day dressage, first round, 6 a.m.

Fencing

At Georgia World Congress Center--Women's individual epee, first round 5 a.m., quarterfinals, semifinals, noon, finals. Men's individual sabre, first round, quarterfinals, semifinals and finals.

Field Hockey

MEN--At Morris Brown, Netherlands vs. Malaysia, 6 a.m.; Britain vs. South Korea, 2:30 p.m.; South Africa vs. Australia, 5 p.m.

WOMEN--At Clark Atlanta, Spain vs. Germany, 2:30 p.m.; Netherlands vs. Britain, 5 p.m.

Gymnastics

At Georgia Dome--Women's compulsories, 6:30 a.m. and 3 p.m.

Judo

At Georgia World Congress Center--Men's and women's half-heavyweight prelims, 6:30 a.m.

Rowing

At Lake Lanier--Men's coxless pairs, lightweight double sculls, fours without coswain and singles sculls, prelims, 6 a.m.; women's pairs without coxswain, lightweight double sculls and singles sculls, prelims.

Shooting

At Wolf Creek Shooting Complex--Men's trap, prelims and final, 6 a.m., Women's 10-meter air pistol prelims and final.

Soccer

MEN--Italy vs. Mexico, at Birmingham, Ala., 2 p.m.; Ghana vs. South Korea at Washington, 2:30 p.m.; Brazil vs. Japan at Miami, 3:30 p.m.; Hungary vs. Nigeria at Orlando, Fla., 3:30 p.m.

WOMEN--Germany vs. Japan at Birmingham, 11:30 a.m.; Norway vs. Brazil at Washington, noon; Sweden vs. China at Miami, 1 p.m.; Denmark vs. United States at Orlando, Fla., 1 p.m.

Softball

At Golden Park--United States vs. Puerto Rico, 6 a.m.; Canada vs. Taiwan, 8:30 a.m.; Australia vs. China, 3:30 p.m.; Japan vs. Netherlands, 6 p.m.

Swimming

At Georgia Tech Aquatic Center--Women's 200 freestyle and 100 breaststroke, prelims, 7:00 a.m., finals, 4:30 p.m.; men's 400 individual medley and 800 freestyle relay, prelims, 7 a.m.; finals, 4 p.m.

Volleyball

MEN--Tunisia vs. Netherlands at Omni Coliseum, 7 a.m.; South Korea vs. Italy at Omni Colisuem, 9:30 a.m.; Yugoslavia vs. Russia at U. of Georgia, 1 p.m.; Bulgaria vs. Cuba at U. of Georgia, 1: p.m.; Poland vs. United States at Omni Coliseum, 4:30 p.m.; Brazil vs. Argentina at Omni Coliseum, 7 p.m.

Water Polo

At Georgia Tech Aquatic Center--Yugoslavia vs. Russia, 8 a.m.; Germany vs. Hungary, 9:40 a.m.; Romania vs. Croatia, noon; Netherlands vs. Spain, 1:40 p.m.; Italy vs. Ukraine, 3:20 p.m.; United States vs. Greece, 7 p.m.

Weightlifting

At Georgia World Congress Center--130 pounds, group B, 9:30 a.m., group A finals, 12:30 p.m.

Wrestling

GRECO-ROMAN--At Georgia World Congress Center--106, 126, 150, 181 and 220-pound divisions, clasification, 7 a.m., medal matches, 12:30 p.m.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|