Advertisement

THE TIMES' 1997 ALL-COUNTY BASKETBALL TEAMS

All-League Basketball Teams

March 25, 1997

GIRLS

CENTURY LEAGUE

First team--Karen Herco, El Modena, Sr.; Gabrielle Kuehn, Foothill, Sr.; Valarie Matweeff, El Modena, So.; Sara Mohkami, Canyon, Jr.; Jennifer O'Keefe, Villa Park, Jr.; Randi Perry, Orange, Fr.; Robyn Templeton, Foothill, Sr.; Kathie Vang, Santa Ana Valley, Sr.

Co-MVP--Kerry Brunansky, Foothill, Sr.; Missy Bynon, Villa Park, Jr.

Second team--Shannon Baron, El Modena, So.; Rebecca Cole, Foothill, Jr.; Amanda Coon, Villa Park, So.; Christina Hernandez, El Modena, So.; Jennifer Inmon, Foothill, So.; Rachelle Ngayan, Orange, Jr.; Paulette Seaman, Canyon, So.

EMPIRE LEAGUE

First team--Addie Alexander, Century, Sr.; Jahel Jameson, Loara, Sr.; Yvette Martinez, Century, Jr.; Allison Napier, Century, Sr.; Catherine Painter, Katella, Sr.; Stephanie Patten, El Dorado, Jr.; Stacy Silva, Cypress, Sr.

Co-MVPs--Jamie Nebeker, El Dorado, Sr.; Aprile Powell, Century, Jr.

Second team--Carrie Bannister, Loara, So.; Jenny Bluth, El Dorado, Jr.; Yvette de Bruijn, El Dorado, Jr.; Jennifer Laster, Cypress, Jr.; Nikki Love, Century, Jr.; Mercy Santos, Katella, Jr.; Lyndsay Weaver, Cypress, So.

FREEWAY LEAGUE

First team--Julie Bai, Sunny Hills, Jr.; Cara Dykes, Fullerton, Jr.; Sarah Fister, Sonora, So.; Lillian Hewko, Sonora, So.; Shannon Lewis, Sunny Hills, So.; Lisa Moreno, La Habra, Jr.; Morgan Morris, La Habra, Jr.; Sarah Spencer, Troy, Jr.; Veronica Velasco, Buena Park, Jr.; Tammy Yonamine, Troy, Jr.

Player of the year--Heidi Hardeman, Troy, Jr.

GARDEN GROVE LEAGUE

First team--Veronica Cerda, Santiago, Jr.; Eurydyka Ciejka, Rancho Alamitos, Jr.; Lorena Davis, Garden Grove, Jr.; Tracy Downs, Pacifica, Jr.; Heather Green, Pacifica, Sr.; Araceli Hernandez, Rancho Alamitos, Sr.; Mindyn McCurdy, Pacifica, Sr.; Mary Petrie, Bolsa Grande, Sr.; Stacey Trujillo, Santiago, Sr.; Katie Werdel, Garden Grove, Jr.

Player of the year--Jaymee Pendergast, Pacifica, Jr.

GOLDEN WEST LEAGUE

First team--Brook Brown, Tustin, So.; Sarah Belavic, Rosary, Jr.; Janet Glasby, Westminster, Jr.; Tracy Lindquist, Ocean View, So.; Erin Moore, Westminster, Sr.; Marissa Perez, Rosary, Sr.; Shamekia Perkins, Tustin, Sr.

Co-MVPs--Anna Lembke, Ocean View, Jr.; Jennifer Tuiolosega, Ocean View, Sr.

Second team--Nelly Abarca, Santa Ana, Jr.; Holly Armstrong, Westminster, Fr.; Maggie Barnett, Rosary, Fr.; Sarah Cody, Rosary, Sr.; Carol Gonzalez, Santa Ana, Sr.; Elisa Hernandez, Saddleback, So.; Jennifer Kanne, Rosary, Sr.; Prabjot Kaur, Saddleback, So.; Tara Moore, Westminster, So.; Sharon Shelton, Ocean View, So.; Chantelle Simoes, Tustin, Sr.

OLYMPIC LEAGUE

First team--Marcene Guerrero, Cerritos Valley Christian, So.; Ann-Marie Harbour, Brethren Christian, Sr.; Whitney Hoover, Calvary Chapel, Sr.; Rachael MacDonald, Brethren Christian, Jr.; Sarah Middlebrook, Cerritos Valley Christian, Jr.; Annie Musser, Ontario Christian, Sr.; Cindy Oparah, Brethren Christian, Jr.; Christy Ring, Calvary Chapel, Jr.; Tandee Taylor, Cerritos Valley Christian, Sr.; Monique Toney, Cerritos Valley Christian, Sr.

MVP--Monique Toney, Valley Christian, Sr.

Second team--Melissa Blank, Whittier Christian, Sr.; T.J. Gause, Calvary Chapel, So.; Laurie Hinson, Cerritos Valley Christian, Jr.; Natasha Saran, Brethren Christian, Sr.; Melissa Voortman, Ontario Christian, Sr.

ORANGE LEAGUE

First team--Rochelle Anthony, Brea Olinda, Sr.; Marissa Bradley, Brea, Sr.; Trish Christian, Valencia, Fr.; Reychel deLeon, Valencia, Sr.; Erin Kelly, Brea, Sr.; Shannon Pendergraft, Savanna, Sr.; Adrienne Ratajczak, Western, Sr.; Jennifer Saari, Brea, Sr.; Kai Starr, Savanna, Sr.; Stacy Tewell, Magnolia, Sr.

MVP--Marissa Bradley, Brea, Sr.

Coach of the year--Mike Willey, Savanna.

Second team--Lindsey Davidson, Brea, So.; Lia Eleopoulos, Western, So.; Heather Hoppe, Valencia, Jr.; Allison Jacobs, Valencia, Sr.; Yadira Moreno, Anaheim, Sr.; Robyn Thomas, Western, Sr.; Darlene Tu'ua, Anaheim, So.; Vanessa Warden, Savanna, Sr.; Stephanie Wettlin, Brea, Sr.

PACIFIC COAST LEAGUE

First team--Jerri Armendariz, University, So.; Jill Black, Estancia, Sr.; April Chambers, Laguna Beach, Sr.; Whitney Houser, Laguna Hills, Sr.; Brooke Hyman, Aliso Niguel, Jr.; Koo Kim, Costa Mesa, Sr.

Co-MVP--Tayyiba Haneef, Laguna Hills, Sr.; Tamara Inoue, Laguna Hills, Sr.

Second team--Chrissy Chambers, Laguna Beach, Sr.; Kalena Jackson, Costa Mesa, Fr.; Celene Paramo, Aliso Niguel, Sr.; Chantay Peyton, Costa Mesa, Sr.; Vivi Rodriguez, Estancia, Sr.; Mary Tims, Laguna Hills, Sr.

SEA VIEW LEAGUE

First team--Breanna Badorek, Newport Harbor, Debby Caine, Woodbridge, So.; M.E. Clayton, Newport Harbor, Sr.; Cathy Joens, Woodbridge, So.; Giuliana Mendiola, El Toro, Fr.; Lindsay Warmington, Corona del Mar, Sr.; Carlie Willard, Santa Margarita, Sr.

MVP--Krissy Duperron, Woodbridge, Sr.

Second team--Danielle Bennett, Santa Margarita, So.; Colleen Eadie, Newport Harbor, Sr.; Gioconda Mendiola, El Toro, So.; Carly Moss, Woodbridge, Sr.; Nicole Roberts, Woodbridge, Jr.; Desiree Talley, Newport Harbor, Sr.; Kate Toman, Santa Margarita, Jr.

SOUTH COAST LEAGUE

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|