Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollectionsFixme

THE TIMES' 1997 ALL-COUNTY BASKETBALL TEAMS

All-League Basketball Teams

March 25, 1997

BOYS

CENTURY LEAGUE

Co-MVP--Isaiah Cavaco (Villa Park), G, Sr. and Eric Chenowith (Villa Park), C, Sr.

First team--Juan Dotson (Orange), Sr.; Ali Goodman (Canyon), Jr.; Brian Krauss (Orange), Sr.; Tommy Ngo (El Modena), Sr.; Matt Poutsma (Villa Park), Sr.; Rashad Sager (Foothill), Sr.; Mike Vogeding (Villa Park), Sr.; Tim Werdel (Santa Ana Valley), Sr.

Second team--George Gurrola (El Modena), Sr.; Justin Haney (Canyon), So.; Steve Lein (Orange), Sr., Malcolm Moon (Orange), Sr.; Seth Roblee (Santa Ana Valley), Sr.; Keith Vermeeren (Canyon), Sr.

EMPIRE LEAGUE

MVP--Wes Bunn, Jr. (Cypress), G, Sr.

First team--Ryan Ayer (El Dorado), Sr.; Joe Barraza (Katella), Sr.; Mike Gartner (El Dorado), Sr.; Travis Weaver (Cypress), Jr.; Chris Lopez (Century), Sr.; Ken Moreno (Katella), Sr.; Terrail Zoller (Century), Jr.

Second team--Will Hall (Loara), Sr.; Jacob Kunz (Kennedy), Sr.; Ricky Lopez (Century), Sr.; Ryan Luther (Katella), Jr.; John Radaza (Cypress), Jr.; Carl Skinner (Cypress), Sr.; Ryan Tenpas (El Dorado), Sr.

Coach of the year--Tom Gorrell (Cypress).

FREEWAY LEAGUE

MVP--Ben Jones (Sonora), F, Sr.

First team--Jeffrey Berokoff (Sonora), Jr.; Scott Blake (Troy), Jr.; David Brookman (Fullerton), Sr.; Josh Fischer (La Habra), Jr.; Ruben Gasso (Buena Park), Jerry Inzunza (Troy), So.; Jimmy Landry (Sonora), Sr.; Josh Lien (Sonora), Sr; Jason Maughan (Sunny Hills), Sr.; Francisco Navarro (Buena Park).

Coach of the year--Mike Murphy (Sonora).

GARDEN GROVE LEAGUE

MVP--Scott Ogilvie (La Quinta), F, Sr.

First team--Brian Carraby (Garden Grove), Sr.; Danny Cotto (La Quinta), Sr.; Jose Gonzalez (Garden Grove), Sr.; Jose Lizarraras (Santiago), So.; Brad Mastros (Pacifica), Sr.; Duc Nguyen (Bolsa Grande), Jr.; Jeff Swan (Pacifica), Jr.; Mike Wahl (Los Amigos), Sr.; Drew White (La Quinta), Sr.; Darryl Yip (Los Amigos), Sr.

Honorable mention--Oscar Beltran (Santiago), Sr.; Jeff Davidson (Pacifica), Jr.; John Elsaesser (Los Amigos), Sr.; Ben Fredrickson (La Quinta), So.; Jeff Pocoroba (Garden Grove), Sr.; Chris Torina (Rancho Alamitos), Sr.

Co-coaches of the year--Bob Becker (Pacifica) and Craig Snider (La Quinta).

GOLDEN WEST LEAGUE

MVP--Dennis Wisco (Servite), G, Sr.

First team--Tony Dow (Ocean View), Terrell Foster (Saddleback), Ryan Earl (Tustin), Jose Hernandez (Santa Ana), Steve Hogan (Servite), Brandon Fox (Westminster), Kevin Hanson (Ocean View), David Hatch (Ocean View), Rahiem Hobbs (Tustin), Jason Martini (Ocean View), Ly Nguyen (Westminster), Steve Shea (Servite), Raphael Zielanka (Servite).

OLYMPIC LEAGUE

MVP--Kevin Falconer (Calvary Chapel), G, Sr.

First team--Jacob Brown (Brethren Christian), Jr.; Dan Muilenburg (Brethren Christian, Sr.; Kevin Falconer (Calvary Chapel), Sr.; Joe Ortiz (Calvary Chapel), Jr.; Greg Douma (Onatario Christian), Sr.; Jason Wieldon (Orange Lutheran), Fr.; Marques Montgomery (Valley Christian), Sr.; Erick Streelman (Valley Christian), So.; Matt Oronoz (Whittier Christian), Sr., Jon Stoa (Whittier Christian), So.

Second team--Garid Beeler (Calvary Chapel), Jr.; Robert Cutler (Calvary Chapel), Sr.; Duane Hundley (Brethren Christian), Sr.; Kevin Thomas (Brethren Christian), Jr.; Randy Snyder (Whittier Christian), Sr.

Honorable mention--Dan Martinez (Orange Lutheran).

ORANGE LEAGUE

MVP--Sean Wink (Brea Olinda), G/F, Sr.

First team--Enele Boone (Savanna), Sr.; Zamiro Bennem (Magnolia), Jr.; John Frechette (Valencia), Sr.; Art Garland (Magnolia), Michael Johnson (Valencia), Sr.; Chris McMillian (Brea Olinda), Jr.; Tru Nguyen (Anaheim), Jr.; Shu Todoroki (Anaheim), Jr.; Jason Skrifvars (Brea Olinda), Sr.; Robert Smith (Valencia), Sr.; Sean Wink (Brea Olinda), Sr.

Honorable mention--Paul Aston (Valencia), Sr.; Reid Carlson (Brea Olinda), Jr.; Ryan Harrington (Western), Sr.; Rasuli Webster (Brea Olinda), Jr.

PACIFIC COAST LEAGUE

MVP--Sam Nelson (Estancia), F, Jr.

First team--Yousof Etemadi (Aliso Niguel), G/F, Sr.; Nathan Hair (Aliso Niguel), F, So; Larry Johnson (University), F, Fr.; Selwyn Mansell (Estancia) G, Sr.; Jeff Munsell (Aliso Niguel), C, Sr.; Eric Palmer (University), G, Jr.

Second team--Blair Anderson (Laguna Beach), G, Sr; Matt Chaisson (Costa Mesa), G, Sr.; Bryan Leahy (Costa Mesa), F, Sr; Josh Pierson (Laguna Hills), G, So.; Ryan Simpson (Estancia), G/F, Jr. Chris Siriani (Laguna Beach), G, Jr.

Honorable mention--Mike Brewer (Laguna Hills), F, Sr.; Brandon Casillas (Estancia), G/F, Sr.; Oscar Gardner (Aliso Niguel), G, Sr.; Carlos Galdamez (Costa Mesa) F, Sr.; Jeff Groendal (University) G, Jr.; Todd Hylton (Costa Mesa), C/F, Jr.; B.J. Jameson (Laguna Beach), G, Jr.; Saia Makakaufaki (Laguna Hills), F, Jr.; Evan Taboada (Estancia), G/F, Sr.

SEA VIEW LEAGUE

MVP--Chris Burgess (Woodbridge), F, Sr.

First team--Brandon Beeson (Woodbridge), Sr.; Ryan Forehan-Kelly (Santa Margarita), Jr.; Brad Gloger (Santa Margarita), Sr.; Fabrizio Mendiola (El Toro), Sr.; Dan Pulido (Newport Harbor), Sr.; William Stovall (Woodbridge), Sr.; Mark Wulfemeyer (El Toro), Jr.

Second team--Chris Ferguson (Irvine), So.; Scott Hanson (Irvine), Sr.; Matt Jameson (Newport Harbor), So.; Peter Martinelli (Woodbridge), Sr.; Craig Rice (Santa Margarita), Jr.; Josh Rupprecht (El Toro), Sr.; T.J. Williams (Santa Margarita), Jr.

SUNSET LEAGUE

Co-MVP--Ricardo Garibay (Los Alamitos), G, Jr. and Matt Komer (Los Alamitos), F, Jr.

First team--Chris Basich (Huntington Beach), F, Sr.; Drew Gaulden (Esperanza), F, Jr.; Dimitri Karnezis (Edison), F, Sr.; Donald Lank (Marina), G, Jr.; Ben Rogers (Fountain Valley), G, Sr.; Kevin Staniec (Los Alamitos), F., Sr.; Chad Willardson (Esperanza), C/F, Sr.

Second team--Scott Austin (Marina), F, So.; Pardeep Brar (Marina), C, Sr.; Rickard Kim (Esperanza), G, Sr.; Monroe Moore (Los Alamitos), G, Sr.; Ryan Moreau (Fountain Valley), G, So.; Matt Munson (Esperanza), G, Sr.; Adam Seaton (Los Alamitos), F, Sr.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|