Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

JUST PREP | FINAL TIMES' RANKINGS

Top 20

March 27, 1997|ERIC SHEPARD | Times Staff Writer

BOYS' BASKETBALL

*--*

Team (Record) Comment 1. Harvard-Westlake (35-1) Consecutive state Div. II titles. 2. Dominguez (29-5) Should have moved to Division I. 3. Crenshaw (27-3) Willie West 8-0 in state finals. 4. Mater Dei (31-3) Will be green next season. 5. Crossroads (31-3) Tough to replace Baron Davis. 6. Artesia (29-4) Jason Kapono next season's leader. 7. Woodbridge (28-4) Good run with Chris Burgess. 8. LB Poly (27-5) On top year in and year out. 9. Westchester (25-7) Will be tough with Tony Bland. 10. Villa Park (24-6) Eric Chenowith brought spotlight. 11. Compton (24-6) Rod Palmer has done wonders. 12. Sonora (26-4) Steady but sure. 13. Brea Olinda (26-4) Almost upset Artesia. 14. Etiwanda (24-7) Memorable win vs. JW North. 15. JW North (23-5) Rare early exit from playoffs. 16. A.B. Miller (22-9) UCLA-bound Travis Reed the key. 17. Eisenhower (26-5) Gained respect in Inland Empire. 18. Antelope Valley (23-7) Survived a tough schedule. 19. Upland (23-6) Knocked off champ Glendora. 20. Morningside (22-7) Nice run at end of season.

*--*

GIRLS' BASKETBALL

*--*

Team (Record) Comment 1. Laguna Hills (31-3) Won first state title, 41-40. 2. Crenshaw (27-4) Not enough left for Berkeley. 3. Brea Olinda (29-4) Stumbled against Laguna Hills. 4. Bishop Mont. (29-3) Add another state Div. III title. 5. Narbonne (24-6) Four freshmen back next season. 6. Buena (27-3) Did it really lose to Narbonne? 7. Crescenta Valley (29-4) Michelle Greco an ace. 8. Bishop Amat (27-4) Surprise contender of season. 9. JW North (24-4) Finished higher than the boys. 10. St. Bernard (25-7) No magic touch vs. Campolindo. 11. Bell-Jeff (31-2) First title in school history. 12. Woodbridge (22-5) Shocked early in playoffs. 13. Mater Dei (21-7) Difficult schedule too much. 14. Moorpark (26-4) More talent back next season. 15. Chino (22-6) Is there another Clark? 16. Cerritos Vly. Chr. (27-4) Section title streak snapped. 17. Palisades (25-2) Another new City Section power. 18. San Bernardino (24-4) Nice run with LaCresha Flannigan. 19. Muir (25-8) Girls' program up with the boys'. 20. Gahr (19-10) Memorable run in the playoffs.

*--*

CAL-HI STATE BASKETBALL

BOYS

Team / Record

1. Harvard-Westlake: 35-1

2. Dominguez: 29-5

3. Crenshaw: 27-3

4. Mater Dei: 31-3

5. Alameda St. Joseph's: 31-4

6. Crossroads: 31-3

7. Oceanside El Camino: 31-3

8. Artesia: 29-4

9. LB Poly: 27-5

10. SD University: 25-5

11. Westchester: 25-7

12. Oakland Fremont: 24-6

13. Woodbridge: 28-4

14. Compton: 24-6

15. Bak. Highland: 28-5

16. Villa Park: 25-6

17. Fresno Clovis West: 25-7

18. Oak. Bishop O'Dowd: 26-6

19. Etiwanda: 24-7

20. Sonora: 26-4

GIRLS

Team / Record

1. Laguna Hills: 31-3

2. Berkeley: 29-3

3. Crenshaw: 27-4

4. Brea Olinda: 29-4

5. Bishop Montgomery: 29-3

6. Buena: 27-3

7. Newark Memorial: 30-2

8. Moraga Campolindo: 33-2

9. Danville Monte Vista: 28-3

10. Narbonne: 24-6

11. Fairfield: 28-3

12. Sac. Del Campo: 30-6

13. Crescenta Valley: 29-4

14. Rancho Buena Vista: 26-4

15. Porterville Monache: 27-2

16. Bishop Amat: 27-4

17. Fresno Clovis West: 25-3

18. Lafayette Acalanes: 27-7

19. Bear River: 29-5

20. Rincon Valley Chr.: 29-4

*

BOYS

DIVISION 4-A: Tony Bland, Westchester; Kevin Bradley, Crenshaw; Michael Calloway, Kennedy; Alastair Faux, Crenshaw; Deon Green, Los Angeles; Carloes Harper, Canoga Park; Donald Holt, Cleveland; Stanley James, Carson; Greg Jefferson, Fairfax; Billy Knight, Westchester; B.J. Laffitte, Washington; Jason Perkins, Banning; Eurskine Robinson, Palisades; Joseph Shipp, Fairfax; Ricky Terrell, Manual Arts; Brian Webb, Fremont. PLAYER OF THE YEAR--Bradley.

DIVISION 3-A: Jesus Alvarez, Huntington Park; David Bluthenthal, Venice; Elan Buller, El Camino Real; Mark Caguioa, Eagle Rock; Fernie Delgadillo, Roosevelt; Kesh DeSargent, Franklin; Sam Espinoza, Bell; Uriel Estrada, South Gate; Danny Gonzalez, Franklin; Raymond Kizzee, Birmingham; Brian McGowan, University; K.C. Mmeje, Bravo; Ellis Richardson, Poly; Javier Rodriguez, Bell; Brian Terry, Narbonne; Daron Wilson, Sylmar. PLAYER OF THE YEAR--Espinoza.

GIRLS

DIVISION 4-A: FIRST TEAM--Jessica Cheeks, Narbonne; Vanessa Dunn, Kennedy; Leilani Estevan, Palisades; Kawai Matthews, Narbonne; Naila Moseley, Crenshaw; Nicole Perkins, Banning; Shawnee Pickney, Washington; Jovanea St. Cyr, Crenshaw; Kisha Shephard, Crenshaw; Kendra Tease, Banning; Janice Thomas, Dorsey; Tashean Thomas, North Hollywood; Shae Williams, Washington.

SECOND TEAM--Monia Calhoun, Kennedy; Karina Chavez, Garfield; April Freeney, Palisades; Kai Ito, Venice; Nakeisha Perkins, Grant; Kelly Sabey, Palisades; Serennah Tutt, Carson; Stephanie Wasserman, North Hollywood.

PLAYER OF THE YEAR--Moseley.

DIVISION 3-A: FIRST TEAM--Janice Arcilla, Franklin; Jeanine Avila, Eagle Rock; Jessica Cosby, Granada Hills; Chante Gifford, Hamilton; Tameka Jackson, Gardena; Tomeika Johnson, Gardena; Rachael Krakoff, Hamilton; Tiffany McCollum, San Pedro; Maricela Rodriguez, Lincoln; Ivonne Romero, Bell; Monie Simmons, Poly; Mia Sugi, Eagle Rock; Michelle Tompkins, Fairfax.

SECOND TEAM--Tracy Burrell, Hamilton; Victoria Cervantes, Lincoln; Nani Escudero, Franklin; Lileth Habet, Bravo; Stacey Harris, Cleveland; Heidi Juarez, Lincoln; Laiza Lee, Lincoln; Jasmin Medel, Marshall.

CO-PLAYERS OF THE YEAR--Arcilla, McCollum.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|