Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

THE TIMES 1997 WINTER ALL-COUNTY TEAMS

Girls' Water Polo Rankings, Honors

March 29, 1997

FINAL SOUTHERN SECTION COACHES' POLL

1. Los Alamitos (24-0); 2. Long Beach Wilson (22-2); 3. Irvine (22-3); 4. Santa Barbara (24-3); 5. Villa Park (21-4); 6. Marina (15-5); 7. Redlands (22-2); 8. Goleta Dos Pueblos (19-3); 9. Whittier La Serna (23-2); 10. Rosary (21-5); 11. Santa Monica (22-4); 12. Crescenta Valley (17-2); 13. Lompoc Cabrillo (19-3); 14. Santa Margarita (20-6); 15. Victor Valley (20-5).

ALL-SOUTHERN SECTION

First team--Dani Bell (Long Beach Wilson), Sr.; Katie Ferguson (Santa Margarita), Sr.; Diana Follette (Santa Monica), Sr.; Brianna Foulds (Valencia), Sr.; Jackie Frank (Los Alamitos), Jr.; Kristin Guerin (Los Alamitos), Sr.; Caroline Guidi (Esperanza), Jr.; Ann Harter (Goleta Dos Pueblos), Jr.; Nicole Huszcz (Irvine), So.; Robin Jones (Long Beach Wilson), Sr.; Jennifer Lamb (Marina), Jr.; Danielle Peauroi (Whittier La Serna), Sr.; Kristyn Pulver (Villa Park), Fr.; Chelsea Rowlands (Mission Viejo), Jr.; Julia Wald (Rosary), Jr.

Second team--Brianne Barth (Long Beach Wilson), Jr.; Carrie Boyle (Redlands), Sr.; Candice Chick (Marina), Jr.; Brooke Fleming (Edison), Jr.; Erin Hayes (University), Jr.; Lisa Helm (Foothill), Sr.; Alli Henry (Palos Verdes Peninsula Chadwick), Sr.; Katelyn Henry (Santa Barbara), Jr.; Janea Jackson (North Hollywood Harvard-Westlake), Sr.; Erin Lezak (Irvine), So.; Shelli Linza (Los Alamitos), Jr.; Morgan Meyer (Villa Park), Sr.; Elaine Zivich (Lompoc Cabrillo), Jr.

Third team--Shelly Appleby (Covina Charter Oak), Fr.; Marta Altamirano (Santa Monica), Fr.; Danielle Boyle (Arroyo Grande), Sr.; Kimberly Comacho (Walnut), Sr.; Temple Cowden (Redlands), Sr.; Mandy Crawford (Irvine), Sr.; Kim Feig (Woodland Hills Louisville), Jr.; Meagan Hardt (Corona del Mar), Jr.; J.J. Little (Crescenta Valley), Sr.; Jaime Mahkorn (Mission Viejo), Sr.; Lindsey Ortega (Fountain Valley), Sr.; Allison Speer (Glendale), Jr.; Janelle Spindler (Arcadia), Jr.; Jackie Tran (Canyon), Sr.

ALL-CENTURY LEAGUE

Player of the year--Morgan Meyer (Villa Park).

First team--Jennie Adams (Foothill); Anais Cunha (Canyon); Sarah Gilbertson (Foothill); Lisa Helm (Foothill); Kristyn Pulver (Villa Park); Brandie Seligman (Villa Park); Kristen Thompson (Villa Park); Jackie Tran (Canyon).

Second team--Jamie Belcore (Foothill); Yarnee Cha (Canyon); Janelle Coberly (Foothill); Duffy Finnegan (El Modena); Camie French (Villa Park); Dannie Levinson (El Modena); Julie Lohr (Canyon).

Coach of the year--John Carcich (Villa Park).

ALL-EMPIRE LEAGUE

MVP--Jessamyn Grewal (El Dorado), Jr.

First team--Natalie Dunn (Loara), Jr.; Allison Kurvers (El Dorado), So.; Katie Logan (Katella), So.; Anna Miner (Cypress), So.; Carmela Rubin (Cypress), Sr.; Karen Steen (Kennedy), So.; Tawny Tivenan (El Dorado), Jr.; Devon Wright (Katella), Fr.

Second team--Raelynn Baioa (Kennedy), Fr.; Jenny Canales (Cypress), Sr.; Sara Donnelly (Katella), So.; Anne Finck (Loara), Jr.; Heather Goodsir (El Dorado), So.; Josie Hoien (Katella), Jr.; Becky Johnson (El Dorado), So.; Michelle Slevcove (Cypress), Fr.

ALL-GOLDEN WEST LEAGUE

MVP--Julia Wald (Rosary), Jr.

First team--Jen Blanchard (Ocean View), Sr.; Shakiba Fimbres (Saddleback), Sr.; Natalie Golda (Rosary), Fr.; Julie Henn (Rosary), So.; Megan Irvine (Ocean View), So.; Sara Jorda (Rosary), Sr.; Kelly McNeley (Rosary), So.; Jessica Rimmer (Tustin), Jr.; Melba Schneider (Tustin), Sr.; Amanda Starrine (Tustin), So.; Megan Trojnar (Rosary), Jr.; Cara Vanderhook (Ocean View), Jr.; Carrie Wilson (Tustin), Jr.

Second team--Mary Ann Armen (Rosary), Sr.; Katie Crevda (Ocean View), Jr.; Britni DeGrazio (Rosary), So.; Neha Igandar (Saddleback), Sr.; Agnes Kanska (Saddleback), So.; Karen McCord (Tustin), Jr.; Emmjolee Mendoza (Rosary), Sr.; Megan Monahan (Rosary), Fr.; Sara Pass (Rosary), Sr.; Michelle Schmidt (Rosary), So.; Kristina Stoleuzenburg (Ocean View), Jr.; Celina Storms (Tustin), So.; Cindy Stuck (Tustin), So.

ALL-ORANGE LEAGUE

MVP--Brianna Foulds (Valencia), Sr.

First team--Laurie Ake (Magnolia), Fr.; Samantha DiPaola (Magnolia), Jr.; Chrissy Holt (Savanna), Sr.; Vanessa Jansen (Valencia), Sr.; Amanda Ogle (Valencia), Sr.; Kryslin Weston (Valencia); Sr.; Molly Whittman (Magnolia), Jr.; Jennifer Wong (Western), Sr.

Second team--Joanna Bresnahan (Valencia), Sr.; Tiffanie Clark (Valencia), Jr.; Wendy Hart (Magnolia), So.; Bonnie Jenkinson (Magnolia), Fr.; Heather McAdams (Western), Jr.; Donna Shin (Magnolia), Sr.; Robin Simpson (Valencia), Jr.; Stephanie Weston (Magnolia), Fr.

ALL-PACIFIC COAST LEAGUE

MVP--Erin Hayes (University), Jr.

First team--Allison Batten (Aliso Niguel), Sr.; Ashley Carlton (University), Sr.; Amy Hilts (University), So.; Cari Howse (Costa Mesa), Jr.; Alex Hylton (University), Sr.; Stephanie Lombardo (Costa Mesa), So.; Meghan O'Donnell (Laguna Hills), Jr.; Alexis Shubin (Laguna Hills), Jr.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|