Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

THE TIMES 1998 SPRING ALL-COUNTY TEAMS

All-county Girl's Track And Field / The Second Team:

June 13, 1998

100: Crystal Davis, Santa Ana Valley, Fr.

Time: 12.14. Finished fourth in Division II after running county's second-best time.

*

200: Crystal Davis, Santa Ana Valley, Fr.

Time: 24.64. Only .02 seconds behind Stone in the Division II final.

*

400: Meghan Atkinson, Santa Margarita, So.

Time: 57.52. Placed second at Orange County Championships, eighth at Masters (57.80).

*

800: Maribeth Buche, Esperanza, Fr.

Time: 2:14.12. Ran county's fastest time at divisional finals. Sunset League champion.

*

1,600: Christa Fitzgerald, Dana Hills, Sr.

Time: 5:01.32. Division II champion, third at Masters (5:03.97). Second-best time in county.

*

3,200: Lori Mann, Santa Margarita, Fr.

Time: 11:11.12. Second at Orange County Championships, third in Division II.

*

100 high hurdles: Dana Bethel, Mission Viejo, Fr.

Time: 14.42. Runner-up at Orange County Championships and Division II, sixth in state.

*

300 low hurdles: Janelle Loudat, Woodbridge, So.

Time: 44.03. Began competing in event midway through season, won Division II title.

*

400 relay: Woodbridge

Time: 48.5. Heather Simon (Fr.), Janelle Loudat (So.), Casey Hauser (So.), Meryl Stone (Jr.). Won Sea View League title over Orange County champion Santa Margarita.

*

1,600 relay: Brea Olinda

Time: 4:00.46. Jenny Thune (Fr.), Sarah Bonilla (Sr.), Tennli Ulicny (Sr.) and Maika Nelson (Sr.). Won Orange County Championships and placed third in Division III.

*

High jump: Stevie Nicholas, Sunny Hills ,So.

Height: 5-8. Division III champion, second at state, third at Masters.

*

Long jump: Ashley Bethel, Mission Viejo, Sr.

Length: 18-5 1/2. Runner-up at Orange County Championships and Division II. Won league title.

*

Triple jump: Amanda Shanklin, Santa Margarita, Jr.

Length: 37-10 3/4. Won Division II, Orange County and Sea View League titles.

*

Pole vault: Sarah Higham, Mission Viejo, Sr.

Height: 11-11. Won Division II, Orange County and South Coast League titles.

*

Shotput: Stephanie Sampson, Esperanza, Jr.

Distance: 39-4 1/4. League champion, second in Division I, fourth at O.C. Championships.

*

Discus: Antoinette Herrera, Los Amigos, Sr.

Distance: 130-9. Division III champion, third in Orange County, fifth at Masters.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|