Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

May 06, 1999

Events in the region today include:

BASEBALL

College: 2:30 p.m.--Barstow at Antelope Valley; Moorpark at Santa Barbara; Canyons at Bakersfield; Oxnard at Cuesta. 6 p.m.--Pierce vs. Glendale at Stengel Field.

High school: 2:30 p.m.--Van Nuys vs. Canoga Park at Lanark Park. 3 p.m.--L.A. Wilson at Verdugo Hills; Granada Hills at Cleveland; Taft at El Camino Real; Kennedy at San Fernando; Chatsworth at Birmingham; Monroe at Reseda; North Hollywood at Grant; Sylmar at Poly. 3:30 p.m.--Viewpoint at Flintridge Prep; Grace Brethren at Pilgrim.

DIVING

High school, boys and girls: 2 p.m.--Channel League finals at Santa Barbara High. 2:30 p.m.--Pacific View League finals at Oxnard High; Mission League finals at Harvard-Westlake.

GOLF

High school, boys: 8 a.m.--Mission League finals at Harding GC at Griffith Park. Noon--Marmonte League match No. 4 at Sunset Hills CC in Thousand Oaks. 1 p.m.--Golden League match No. 8 at Antelope Valley CC in Palmdale. 1:30 p.m.--Tri-Valley League match No. 6 at Rancho San Marcos GC in Santa Barbara; Prep League tournament at Eaton Canyon GC in Pasadena.

SOFTBALL

High school: 3 p.m.--Simi Valley at Westlake; Royal at Agoura; Moorpark vs. Newbury Park at Borchard Park in Newbury Park; St. Mary's vs. Bell-Jeff at Olive Park in Burbank. 3:15 p.m.--Littlerock at Lancaster; Antelope Valley at Palmdale; Highland at Quartz Hill; Pasadena Marshall at L.A. Baptist; Village Christian vs. Paraclete at Jane Reynolds Park in Lancaster. 3:30 p.m.--Hart vs. Burroughs at Olive Park in Burbank; Burbank at Canyon; Valencia at Saugus; Crescenta Valley at Glendale; Pasadena at Hoover; Buena at Ventura; Fillmore vs. Oak Park at Valley View Park in Agoura Hills; La Reina at Carpinteria; Bishop Diego at St. Bonaventure; Flintridge Prep at Pasadena Poly; Grace Brethren at Pilgrim. 4 p.m.--Santa Clarita Christian vs. Antelope Valley Christian at Lancaster City Park.

SWIMMING

High school, boys and girls: 2 p.m.--Frontier League finals at Santa Paula High; Foothill League finals at Valley College; Mission League finals at East L.A. College.

TENNIS

High school, boys: Noon--City Championship and Division finals at Meridian's Tennis L.A. 2:30 p.m.--Santa Barbara at Camarillo; Ventura at Channel Islands; 3 p.m.--Campbell Hall at Buckley; St. Francis vs. Crespi at Braemar CC; Village Christian vs. Montclair Prep at Cal State Northridge. 3:15 p.m.--Burroughs at Hart; Canyon at Burbank; Pasadena at Hoover; Valencia at Saugus.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 2 p.m.--Tri-Valley League finals at Santa Barbara City College; High Desert League finals at Antelope Valley College. 4 p.m.--Pacific League finals at Arcadia High.

VOLLEYBALL

High school, boys: City Championship quarterfinals, 7 p.m.--Venice at Monroe; Chatsworth at Garfield; Poly at Granada Hills; Palisades at Taft; City Division quarterfinals, 7 p.m.--North Hollywood at Kennedy; Belmont at Canoga Park. 3:15 p.m.--Arcadia at Hoover. 3:30 p.m.--Windward at Viewpoint. 4 p.m.--Mary Star at Flintridge Prep. 4:45 p.m.--Canyon at Hart; Valencia at Saugus. 5 p.m.--L.A. Baptist at Paraclete. 6 p.m.--Calabasas at Nordhoff; Santa Paula at Carpinteria. 6:30 p.m.--Brentwood at Campbell Hall; Harvard-Westlake at Loyola; Crespi at St. Francis. 7 p.m.--Channel Islands at Buena; Hueneme at Rio Mesa; Oxnard at Camarillo; San Marcos at Ventura.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|