Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

May 07, 1999

Events in the region today include:

BASEBALL

High school: 3 p.m.--Oxnard at Camarillo; Channel Islands at Rio Mesa; Moorpark at Royal; Newbury Park at Simi Valley; Thousand Oaks at Westlake; Bishop at Vasquez. 3:15 p.m.--Bell-Jeff at Mary Star; Ventura at Buena; Saugus at Burbank; Hart at Burroughs; Canyon at Valencia; Lancaster at Quartz Hill; Littlerock at Palmdale; Highland at Antelope Valley; Campbell Hall vs. Montclair Prep at Encino Little League complex; L.A. Baptist at Paraclete; Kilpatrick vs. Village Christian at Tujunga Little League field. 3:30 p.m.--Lucerne Valley at Lancaster Bethel Christian; Avalon at Buckley; Apple Valley Christian vs. Antelope Valley Christian at Rawley Duntley Park in Lancaster; Campbell Hall vs. Montclair Prep at Mission Hills Little League complex; Nordhoff at Malibu; Santa Paula at Santa Clara; Fillmore at Carpinteria; Oak Park at St. Bonaventure; Glendale at Hoover. 3:45 p.m.--Agoura vs. Crespi at Valley College; Alemany at Chaminade; Loyola at Notre Dame. 6 p.m.--Windward at Providence. 7 p.m.--Crescenta Valley at Arcadia; Harvard-Westlake vs. St. Francis at Brookside Park in Pasadena.

SOFTBALL

High school: 2:45 p.m.--Flintridge Sacred Heart vs. Notre Dame at Van Nuys Sherman Oaks Park. 3 p.m.--Harvard-Westlake at Alemany; Camarillo at Oxnard; 3:15 p.m.--Rio Mesa at Channel Islands; Bishop at Vasquez; Rio Hondo Prep at Flintridge Prep. 3:30 p.m.--Malibu at Nordhoff; Providence at Windward; Santa Clara at Santa Paula; Buena at Ventura; Oakwood vs. Viewpoint at Calabasas High; Apple Valley Christian vs. Antelope Valley Christian at Lancaster City Park. 3:45 p.m.--Louisville vs. Chaminade at Chaminade Junior High. 7 p.m.--Montclair Prep vs. Whitney at Cerritos Sports Complex.

SWIMMING

High school, boys and girls: 2 p.m.--Buena, Ventura in Channel League finals at Santa Barbara High. 2:30 p.m.--Camarillo, Channel Islands, Oxnard, Rio Mesa in Pacific View League finals at Oxnard High. 3 p.m.--Agoura, Newbury Park, Royal, Simi Valley, Thousand Oaks, Westlake in Marmonte League finals at Rancho Simi Community Park. 3:30 p.m.--Crescenta Valley, Glendale, Hoover in Pacific League finals at Arcadia High.

TENNIS

High school, boys: 10 a.m.--Golden League tournament at Antelope Valley College. 2 p.m.--Webb at Flintridge Prep; Malibu vs. Westlake at North Ranch CC. 2:30 p.m.--Moorpark at Agoura; Newbury Park vs. Simi Valley at Rancho Simi Community Park; Royal at Thousand Oaks; Camarillo at Rio Mesa; Hueneme at Oxnard. 3 p.m.--Chaminade vs. Alemany at CS Northrige; Calabasas at Burbank; Viewpoint at Windward. 3:30 p.m.--Oak Park at St. Bonaventure.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 2 p.m.--Mission League finals at La Verne University. 2:30 p.m.--Channel League finals at Santa Barbara City College; Frontier League finals at Nordhoff High; Pacific View League finals at Camarillo High. 3 p.m.--Marmonte League finals at Royal High. 4 p.m.--Golden League finals at Quartz Hill High. 6 p.m.--Foothill League finals at Birmingham.

VOLLEYBALL

High school, boys: 5 p.m.--Village Christian at Pasadena Marshall. 6 p.m.--Simi Valley at Thousand Oaks; Westlake at Royal; Moorpark at Agoura; Alemany at Calabasas; Quartz Hill at Littlerock; Palmdale at Highland.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|