Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

March 30, 2000

Events in the region today include:

BASEBALL

College: 2 p.m.--Canyons at Oxnard; Glendale at Santa Barbara; Moorpark at Bakersfield; Hancock at Pierce; Valley at Cuesta; Ventura at Citrus; 2:30 p.m.--Mt. San Jacinto at Antelope Valley.

High school: 2:30 p.m.--Sylmar vs. Van Nuys at Van Nuys Sherman Oaks Park; 3 p.m.--Monroe at Kennedy; San Fernando at Reseda; Chatsworth at Cleveland; Birmingham at El Camino Real; Taft at Granada Hills; Granada Hills Hillcrest Christian at Faith Baptist; 3;15 p.m.--Lancaster Desert Christian at Kern Valley; Temple City at La Canada; 3:30 p.m.--Flintridge Prep at Pasadena Poly; South Bay Lutheran at L.A. Lutheran; 4:15 p.m.--Antelope Valley Christian at First Lutheran; 6 p.m.--Grace Brethren vs. Providence at Foy Park in Burbank.

GOLF

High school, boys: 12:30 p.m.--Westlake vs. Crespi at Woodland Hills CC; 1 p.m.--Antelope Valley vs. Lancaster at Crystalaire CC in Llano; Nordhoff, Oak Park, L.A. Baptist, St. Bonaventure in Tri-Valley League match at Soule Park in Ojai; Valencia vs. Buena at Olivas Park GC in Ventura; Hart vs. Simi Valley at Wood Ranch GC; Antelope Valley, Highland, Lancaster, Littlerock, Palmdale, Quartz Hill in Golden League match at Crystalaire CC in Llano; Moorpark, Rio Mesa, Thousand Oaks at Sunset Hills CC in Thousand Oaks; Calabasas, Nordhoff, Oak Park, St. Bonaventure at Soule Park GC in Ojai; Paraclete in High Desert League match at Kern Valley GC in Kernville; 1:30 p.m.--Channel Islands vs. Camarillo at Las Posas CC in Camarillo; Hueneme vs. Oxnard at River Ridge GC in Oxnard; San Marcos vs. Ventura at Buenaventura GC in Ventura. 3 p.m.--La Canada vs. San Marino at Santa Anita GC in Arcadia.

SOFTBALL

College: 2:30 p.m.--Canyons at Citrus; Moorpark at Hancock; Ventura at Pierce; 3 p.m.--Bakersfield vs. Glendale in Scholl Canyon Park in Glendale; 4:30 p.m.--Valley at Santa Monica.

High school: 2 p.m.--Antelope Valley Christian at First Lutheran; 2:30 p.m.--Valley Alternative at Elizabeth Learning Center; Sherman Oaks CES at L.A. CES; 2:45 p.m.--Canoga Park at Grant; Poly at Hollywood; North Hollywood at Verdugo Hills; Monroe vs. Kennedy at Brand Park in Mission Hills; San Fernando at Reseda; Sylmar at Van Nuys; 3:15 p.m.--Temple City at La Canada; Lancaster Desert Christian at Kern Valley; Pasadena Muir at Village Christian; 3:30 p.m.--Newbury Park at Agoura; St. Monica vs. Bell-Jeff at Palm Park in Burbank; Valencia vs. Burbank at McCambridge Park in Burbank; Hart at Canyon; Carpinteria vs. St. Bonaventure at Camino Real Park in Ventura; Channel Islands vs. Santa Clara at Beck Park in Oxnard; Fillmore vs. Oak Park at Valley View Park in Oak Park; Rio Hondo Prep at Flintridge Prep; Hart at Canyon; Pasadena Poly at L.A. Baptist; Moorpark vs. Thousand Oaks at Thousand Oaks Community Center; Royal vs. Simi Valley at Rancho Santa Susana Community Park in Simi Valley; Saugus vs. Burroughs at Olive Park in Burbank; Faith Baptist at Grace Brethren; South Bay Lutheran at L.A. Lutheran.

SWIMMING

High school, boys and girls: 3 p.m.--Quartz Hill vs. Antelope Valley at Eastside Pool in Lancaster; 3:15 p.m.--Alemany at Notre Dame; Malibu at Calabasas; Nordhoff at Carpinteria; Westmark vs. Milken Community at Stephen Wise Magnet; 3:30 p.m.--Fillmore at Santa Paula.

TENNIS

College, men: 2 p.m.--Marymount at Glendale; Pierce at Citrus.

College, women: 2 p.m.--Brown University at Cal State Northridge; Glendale at Cuesta; Citrus at Moorpark.

High school, boys: 2:30 p.m.--Grant at North Hollywood; Hollywood at Sherman Oaks CES; Poly at Verdugo Hills; Reseda at Kennedy; Monroe at Sylmar; San Fernando at Van Nuys; Granada Hills at Birmingham; El Camino Real at Chatsworth; Taft at Cleveland; Buena at San Marcos; Dos Pueblos at Ventura; Channel Islands at Hueneme; Oxnard at Camarillo; Rio Mesa at Santa Barbara; 3 p.m.--Milken Community vs. Crespi at Braemar CC in Tarzana; Malibu at Nordhoff; 3:15 p.m.--Hoover at Pasadena; Temple City vs. La Canada at La Canada CC; Burbank at Valencia; Burroughs at Saugus; Canyon at Hart; Crescenta Valley at Glendale; 3:30 p.m.--Santa Paula at Calabasas.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 3 p.m. Agoura at Rio Mesa; Oxnard at Hueneme; Malibu at Nordhoff; Antelope Valley at Littlerock; Highland at Lancaster; Palmdale at Quartz Hill; La Salle vs. Bell-Jeff at Glendale College (boys); Saugus at Burbank; Burroughs vs. Hart at Canyons; Valencia at Canyon; La Reina, Bishop Diego, Carpinteria at Carpinteria High; St. Bonaventure at Fillmore; Newbury Park, Oak Park, Ventura at Oak Park High; Village Christian vs. Paraclete at Antelope Valley College; Vasquez at Bishop; 3:15 p.m.--Alemany at St. Francis; Notre Dame at Chaminade; Loyola at Crespi; Pasadena Muir at Crescenta Valley; Hoover at Arcadia; Glendale at Pasadena; South Pasadena at La Canada; 4 p.m.--Buena at Santa Barbara.

VOLLEYBALL

High school, boys: 2:30 p.m.--Marlton vs. Valley Alternative at Balboa Recreation Center in Encino; Elizabeth Learning Center at Sherman Oaks CES; Hollywood at North Hollywood; Poly at Canoga Park; Verdugo Hills at Grant; 3:30 p.m.--La Canada at Temple City; 4 p.m.--Salesian at Flintridge Prep; 5 p.m.--Channel Islands at Rio Mesa; Oxnard at Hueneme; 5:30 p.m.--Nordhoff at Bishop Diego; Carpinteria at Calabasas; 6 p.m.--Chaminade at Camarillo; Malibu at Santa Paula; Yeshiva at Providence; 7 p.m.--Buena at San Marcos; Dos Pueblos at Ventura.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|