Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

May 03, 2000

Events in the region today include:

BASEBALL

Minor league: 7:15 p.m.--Bakersfield Blaze at JetHawks.

College: 5 p.m.--The Master's at Azusa Pacific; 7:30 p.m.--Cal State Northridge at UC Riverside.

High school: 2 p.m.--Thacher at Cate; 2:30 p.m.--Sherman Oaks CES vs. Elizabeth Learning Center at South Gate Park; Grant vs. Canoga Park at Lanark Park in Canoga Park; 2:45 p.m.--Granada Hills Hillcrest Christian at Pacific Christian; 3 p.m.--Verdugo Hills at North Hollywood; Hollywood at Poly; Liberty Christian at First Lutheran; Thousand Oaks at Agoura; Westlake at Moorpark; Simi Valley at Newbury Park; 3:15 p.m.--Hueneme at Channel Islands; Quartz Hill at Highland; Palmdale at Antelope Valley; Lancaster at Littlerock; Paraclete at Rosamond; 3:30 p.m.--St. Bonaventure at Bishop Diego; Carpinteria at Oak Park.

GOLF

College, men: 10 a.m.--CS Northridge in Big Sky Conference Championships at River Ridge GC in Oxnard.

High school, boys: 8 a.m.--Alemany, Crespi, St. Francis in Mission League preliminaries at Wilson GC in Griffth Park; Burbank, Burroughs, Canyon, Hart, Saugus, Valencia in Foothill League tournament at Harding/Wilson courses in Griffith Park; Noon--Buena, Ventura in Channel League final at Soule Park in Ojai; 1:45 p.m.--Camarillo, Channel Islands, Hueneme, Oxnard, Rio Mesa in Pacific View League tournament at Soule Park in Ojai; 3 p.m.--Alemany vs. Chaminade at Porter Valley CC in Northridge.

SOFTBALL

High school: 2:15 p.m.--Cleveland vs. Taft at Woodland Hills Recreation Center; 2:45 p.m.--Chatsworth at El Camino Real; Birmingham at Granada Hills; 3 p.m.--Cornerstone Christian at Villanova Prep; Notre Dame at Alemany; Louisville vs. Flintridge Sacred Heart at Glendale Sports Complex; 3:15 p.m.--Rio Mesa at Camarillo; Channel Islands at Hueneme; Delphi Academy at Pacific Hills; 3:30 p.m.--La Canada at South Pasadena; Grace Brethren at L.A. Lutheran; Viewpoint vs. Montclair Prep at Franklin Fields in Encino; 3:45 p.m.--Harvard-Westlake vs. Chaminade at Chaminade Middle School.

SWIMMING

High school: 1 p.m.--Antelope Valley, Highland, Lancaster, Littlerock, Palmdale, Quartz Hill in Golden League preliminaries and finals at Eastside Pool in Lancaster; Alemany, Chaminade, Crespi, Flintridge Sacred Heart, Harvard-Westlake, Louisville, Notre Dame in Mission League finals at Harvard-Westlake; 2 p.m.--Buena, Ventura in Channel League boys' preliminaries at Santa Barbara High; 2:30 p.m.--Camarillo, Channel Islands, Hueneme, Oxnard, Rio Mesa in Pacific View League boys' preliminaries at Oxnard High; 3 p.m.--Agoura, Newbury Park, Royal, Simi Valley, Thousand Oaks, Westlake in Marmonte League girls' preliminaries at Rancho Simi Community Park in Simi Valley; La Canada in Rio Hondo League preliminaries at South Pasadena High.

TENNIS

High school, boys: 2 p.m.--Crescenta Valley, Glendale, Hoover in Pacific League finals at Pasadena High; Thacher at Cate; 2:30 p.m.--Thousand Oaks at Agoura; Simi Valley at Newbury Park; Dos Pueblos at Rio Mesa; 3 p.m.--Alemany vs. Harvard-Westlake at Studio City Golf and Tennis; Westlake vs. Moorpark at Arroyo Vista Park in Moorpark; 3:15 p.m.--La Canada at South Pasadena.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 11 a.m.--Vasquez in High Desert League finals at Kern Valley High; 1 p.m.--Cornerstone Christian in Condor League finals at Cate; 3:15 p.m.--Crescenta Valley, Glendale, Hoover in Pacific League prelims at Arcadia High.

VOLLEYBALL

High school, boys: 3 p.m.--Thousand Oaks Hillcrest Christian at Milken Community; 4 p.m.--St. Genevieve at Flintridge Prep; 5:30 p.m.--Highland at Quartz Hill; Littlerock at Lancaster; 6 p.m.--Agoura at Newbury Park; Antelope Valley at Palmdale; 6:30 p.m.--Thousand Oaks at Moorpark; Westlake at Simi Valley.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|