Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

May 04, 2000

Events in the region today include:

BASEBALL

College: 2:30 p.m.--Antelope Valley at Chaffey; Bakersfield at Canyons; Glendale at Pierce; Santa Barbara at Moorpark; Cuesta at Oxnard; Valley at Citrus; Hancock at Ventura.

High school: 3 p.m.--Kennedy at Monroe; Reseda at San Fernando; Van Nuys at Sylmar; El Camino Real at Birmingham; Cleveland at Chatsworth; Granada Hills at Taft; 3:30 p.m.--Ribet Academy at Grace Brethren; Blair at La Canada; L.A. Lutheran at Pilgrim.

DIVING

High school, boys and girls: 1 p.m.--Buena, Ventura in Channel League finals at Ventura High; 2 p.m.--Camarillo, Channel Islands, Hueneme, Oxnard, Rio Mesa in Pacific View League finals at Oxnard High.

GOLF

High school, boys: 8 a.m.--Burbank, Burroughs, Canyon, Hart, Saugus, Valencia in Foothill League finals at Wilson-Harding courses in Griffith Park GC; Noon: Agoura, Moorpark, Newbury Park, Royal, Simi Valley, Thousand Oaks, Westlake in Marmonte League match at Sunset Hills CC in Thousand Oaks; 1 p.m.--Antelope Valley, Highland, Lancaster, Littlerock, Palmdale, Quartz Hill in Golden League match at Antelope Valley CC in Palmdale; Bishop Diego, Nordhoff, Oak Park, St. Bonaventure in Tri-Valley League match at Elkins Ranch GC in Fillmore; Crescenta Valley, Glendale, Hoover in Pacific League finals at Brookside GC in Pasadena; L.A. Baptist, Village Christian in Alpha League finals at Elkins Ranch GC in Fillmore; Malibu vs. Moorpark, Santa Paula at Elkins Ranch GC in Fillmore; 2:30 p.m.--Faith Baptist, Providence, Viewpoint in Liberty League finals at Westlake Village GC.

SOFTBALL

High school: 2:45 p.m.--North Hollywood at Grant; Canoga Park at Hollywood; Verdugo Hills at Poly; Sylmar at Monroe; Kennedy at Reseda; Van Nuys at San Fernando; 3:15 p.m.--Antelope Valley at Littlerock; Highland at Lancaster; Palmdale at Quartz Hill; Paraclete at Village Christian; L.A. Baptist at Pasadena Marshall; Arcadia vs. Crescenta Valley at Montrose Park in La Crescenta; 3:30 p.m.--Simi Valley at Agoura; Moorpark vs. Royal at Rancho Simi Community Park in Simi Valley; Newbury Park at Westlake; Bell-Jeff at St. Monica; Bishop Diego vs. Oak Park at Valley View Park in Oak Park; Santa Barbara at Buena; Burbank vs. Burroughs at Olive Park in Burbank; Canyon at Valencia; Carpinteria at La Reina; St. Bonaventure at Fillmore; Pasadena Poly at Flintridge Prep; Hoover at Glendale; Windward vs. Providence at Olive Park in Burbank; Ribet Academy at Grace Brethren; L.A. Lutheran vs. Pilgrim at Whittier Narrows; 7 p.m.--Saugus vs. Hart at Hart Complex.

SWIMMING

College, men and women: 10 a.m.--Canyons, Pierce, Valley, Ventura in state championships at East L.A. College.

High school, boys and girls: 11 a.m.--Delphic League finals at Valley College; Noon--Omega League finals at Valley College; 2 p.m.--Mission League finals at Harvard-Westlake High; Frontier League finals at Calabasas High; 3 p.m.--Rio Hondo League finals at South Pasadena; 3:30 p.m.--Pacific League finals at Arcadia High.

TENNIS

High school, boys: 1 p.m., City Championship quarterfinals--Grant at El Camino Real; Eagle Rock at Granada Hills; City Invitational quarterfinals--Poly at Birmingham; Monroe at Fairfax; Hamilton at Chatsworth; Westchester at Sherman Oaks CES; 3 p.m.--Campbell Hall at Crossroads; Alemany vs. Chaminade at CS Northridge; Loyola vs. Harvard-Westlake at Studio City Golf and Tennis; 3:15 p.m.--Crespi vs. St. Francis at Fremont Park in Glendale; Burroughs at Burbank; Valencia at Canyon; Saugus at Hart; 3:30 p.m.--Chaminade vs. Alemany at CS Northridge; Buckley vs. Windward at UCLA.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 2 p.m.--Bell-Jeff in Camino Real League finals at Citrus College (girls); Bell-Jeff in Santa Fe League finals at Citrus College (boys); 2:30 p.m.--Foothill League finals at College of the Canyons; 3 p.m.--Alpha League finals at CS Northridge.

VOLLEYBALL

High school, boys: 3:30 p.m.--Glendale at Hoover; Crescenta Valley at Arcadia; Blair at La Canada; Paraclete at L.A. Baptist; 4 p.m.--Village Christian at Glendale Adventist Academy; 4:30 p.m.--Salesian at Providence; 4:45 p.m.--Canyon at Saugus; Valencia at Hart; 5 p.m.--Camarillo at Rio Mesa; Campbell Hall at Brentwood; 5:30 p.m.--Calabasas at Bishop Diego; 6 p.m.--Westlake at Agoura; Channel Islands at Hueneme; Nordhoff at Santa Paula; 6:30 p.m.--St. Francis at Crespi; Loyola at Harvard-Westlake; 7 p.m.--Buena at Ventura; City Championship quarterfinals, University at Taft; Garfield at Grant; Monroe at Venice; Palisades at Poly; City Invitational quarterfinals, Kennedy at Van Nuys; Carson at North Hollywood; Sylmar at L.A. Marshall.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|