Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

May 10, 2000

Events in the region today include:

BASEBALL

Minor league: 7 p.m.--Lancaster JetHawks at Mudville Nine of Stockton.

High school: 2:45 p.m.--Milken Community vs. Granada Hills Hillcrest Christian at Scholl Canyon Field in Glendale; 3 p.m.--Poly at Grant; Canoga Park at North Hollywood; Hollywood at Verdugo Hills; Thousand Oaks at Moorpark; Simi Valley at Royal; 3:15 p.m.--La Salle vs. Bell-Jeff at Brace Park in Burbank; Camarillo at Rio Mesa; Highland at Antelope Valley; Lancaster at Quartz Hill; Littlerock at Palmdale; 3:30 p.m.--Bishop Diego at Fillmore; Oak Park vs. St. Bonaventure at Saticoy Park; 4 p.m.--Faith Baptist at Grace Brethren.

DIVING

High school, boys and girls: 10:30 a.m.-- Buena, Royal, Westlake in Southern Section Division I finals at Heritage Park in Irvine; Crescenta Valley, Hart, Harvard-Westlake, Rio Mesa in Southern Section Division II finals at Claremont McKenna Scripps Aquatics Complex in Claremont; Nordhoff, La Reina in Southern Section Division III finals at Cuesta College in San Luis Obispo.

SOFTBALL

High school: 2:45 p.m.--Harvard-Westlake vs. Notre Dame at Van Nuys Sherman Oaks Park; 3 p.m.--Louisville at Alemany; Chaminade vs. Flintridge Sacred Heart at Glendale Sports Complex; Milken Community at Thousand Oaks Hillcrest Christian; 3:30 p.m.--Viewpoint at Buckley; Laguna Blanca vs. Cornerstone Christian at Mission Oaks Park in Camarillo.

SWIMMING

High school, boys and girls: City Section: 2 p.m.--City Section preliminaries at Belmont Plaza in Long Beach.

TENNIS

High school, boys: 9 a.m.--Buena, Ventura in Channel League tournament at San Marcos High. Noon--La Canada in Rio Hondo League finals at Live Oak Tennis Club in Temple City. 12:30 p.m.--Alemany, Chaminade, Crespi, Harvard-Westlake, Notre Dame in Mission League finals at CS Northridge. 1:30 p.m.--Pacific View League singles final match and Pacific View League doubles tournament at Rio Mesa High.

VOLLEYBALL

High school, boys: Southern Section playoffs, wild-card matches: Division I, 7 p.m.--Camarillo at Simi Valley; Hart at Glendale; Division II: 7 p.m.--Nordhoff at West Torrance; Bosco Tech at Westlake; Littlerock at South Pasadena; La Canada at Bishop Amat; Dos Pueblos at Alemany.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|