Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

November 02, 2000

Events in the region today include:

BASKETBALL

College, men: 7:30 p.m.--California All-Stars at Pepperdine (exhibition).

College, women: 5 p.m.--Slovakian national team at Pepperdine (exhibition).

CROSS-COUNTRY

High school, boys and girls: 1:30 p.m.--Agoura, Moorpark, Newbury Park, Royal, Simi Valley, Thousand Oaks, Westlake in Marmonte League finals at Agoura High; 2 p.m.--Sunset Six, Valley Mission, West Valley league finals at Pierce College; La Canada in Rio Hondo League finals at Lower Arroyo Park in Pasadena; 2:30 p.m.--Calabasas, Nordhoff, Santa Clara in Frontier League finals at Lake Casitas in Ventura; Camarillo, Channel Islands, Hueneme, Oxnard, Rio Mesa in Pacific View League finals at College Park in Oxnard; Buena, Ventura in Channel League finals at Camino Real Park in Ventura; 2:45 p.m.--Crescenta Valley, Glendale, Hoover in Pacific League finals at Crescenta Valley Park in Glendale; 3 p.m.--Bell-Jeff in Santa Fe League finals at Griffith Park in Los Angeles (boys); Bell-Jeff in Camino Real League finals at Cantwell Sacred Heart (girls).

FOOTBALL

High school: Rio Hondo League, 7 p.m.--San Marino at La Canada; Eight-man: Heritage League, 7 p.m.--First Lutheran vs. Viewpoint at Calabasas High; Omega League, 2 p.m.--Westmark at Ventura County Christian; 3 p.m.--Skyward Christian vs. Trinity Lutheran at First Lutheran High.

TENNIS

High school, girls: Noon--La Canada in Rio Hondo League finals at Live Oak Park in Temple City; Burbank, Burroughs, Canyon, Hart, Saugus, Valencia in Foothill League finals at CS Northridge; 2:15 p.m.--Antelope Valley vs. Highland at Quartz Hill High; Quartz Hill vs. Lancaster at Antelope Valley College; Palmdale vs. Littlerock at Palmdale High; 3 p.m.--Calabasas at Agoura; Chaminade vs. Alemany at CS Northridge; Louisville vs. Flintridge Sacred Heart at Fremont Tennis Center in Glendale; 3:30 p.m.--Marymount at Village Christian.

VOLLEYBALL

College, women: 7 p.m.--Eastern Washington at Cal State Northridge; Hope International at The Master's; 7:30 p.m.--Cal Lutheran at Redlands.

High school, girls: 2 p.m.--Westmark at Trinity Lutheran; 3:30 p.m.--Flintridge Prep at Mayfield; 3:45 p.m.--La Canada at Blair; 4:30 p.m.--Granada Hills Hillcrest Christian at Highland Hall; Whitney at Montclair Prep; San Fernando Valley Academy at Newbury Park Adventist; Windward at Providence; 4:45 p.m.--Burbank at Burroughs; Hart at Canyon; Saugus at Valencia; 5 p.m.--Grace Brethren at Faith Baptist; L.A. Baptist at Paraclete; Vasquez at Bishop; 5:15 p.m.--Kern Valley at Frazier Mountain; 5:30 p.m.--Antelope Valley at Highland; Palmdale at Littlerock; Quartz Hill at Lancaster; Lancaster Desert Christian at Boron; Antelope Valley Christian at Victor Valley Christian; Santa Paula at Santa Clara; 6 p.m.--Agoura at Westlake; Thousand Oaks at Newbury Park; Rio Mesa at Camarillo; Hueneme at Channel Islands; Malibu at Nordhoff; Bishop Diego at Carpinteria; Village Christian at Pasadena Marshall; 6:30 p.m.--Chaminade at Alemany; Louisville at Flintridge Sacred Heart; Harvard-Westlake at Notre Dame; Fillmore at Oak Park; La Reina at St. Bonaventure; Royal at Simi Valley; 7 p.m.--St. Anthony at Bell-Jeff; Buena at Santa Barbara; Oxnard at Ventura.

WATER POLO

High school, boys: 3:15 p.m.--Malibu at Agoura; Rio Mesa at Oxnard; Hueneme vs. Carpinteria at Carpinteria Municipal Pool; La Canada in Rio Hondo League finals at Pasadena College; Crescenta Valley, Glendale, Hoover in Pacific League finals at Arcadia High.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|