Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

SYDNEY 2000 / SUMMER OLYMPIC GAMES | INSIDE THE OLYMPICS

Medal Winners

September 19, 2000

CANOE-KAYAK

Men, Canoe Singles

* Gold--Tony Estanguet, France; Silver--Michal Martikan, Slovakia; Bronze--Juraj Mincik, Slovakia

Women, Kayak Singles

* Gold--Stepanka Hilgertova, Czech Republic; Silver--Brigitte Guibal, France; Bronze--Anne-Lise Bardet, France

CYCLING

Women, Individual Pursuit

* Gold--Leontien Zijlaard, Netherlands; Silver--Marion Clignet, France; Bronze--Yvonne McGregor, Britain

FENCING

Men, Ream Epee

* Gold--Italy (Paolo Milanoli, Alfredo Rota, Angelo Mazzoni); Silver--France (Eric Srecki, Hugues Obry, Jean Francois di Martino); Bronze--Cuba (Ivan Trevejo, Carlos Pedroso, Nelson Loyola)

GYMNASTICS

Men, Team

* Gold--China (Wei Yang, Lihui Zheng, Xiaopeng Li, Aowei Xing, Xu Huang, Junfeng Xiao); Silver--Ukraine (Oleksandr Beresh, Oleksandr Svitlychnyy, Roman Zozulya, Valeriy Goncharov, Valeriy Pereshkura, Ruslan Myezyentsev); Bronze--Russia (Alexei Nemov, Maxim Alechine, Alexey Bondarenko, Nikolai Krioukov, Evgueni Podgornyi, Dmitri Drevine)

JUDO

Men, 73 kg

* Gold--Giuseppe Maddaloni, Italy; Silver--Tiago Camilo, Brazil; Bronze--Anatoly Laryukov, Belarus, and Vsevolods Zelonijs, Latvia

Women, 57 kg

* Gold--Isabel Fernandez, Spain; Silver--Driulys Gonzalez, Cuba; Bronze--Kie Kusakabe, Japan, and Maria Pekli, Australia

SHOOTING

Men, 10m Air Rifle

* Gold--Yalin Cai, China; Silver--Artem Khadjibekov, Russia; Bronze--Evgueni Aleinikov, Russia

Men, 50m Pistol

* Gold--Tanyu Kiriakov, Bulgaria; Silver--Igor Basinsky, Belarus; Bronze--Martin Tenk, Czech Republic

Women, Trap (75-Targets)

* Gold--Daina Gudzineviciute, Lithuania; Silver--Delphine Racinet, France; Bronze--E Gao, China

Women, Double Trap

* Gold--Pia Hansen, Sweden; Silver--Deborah Gelisio, Italy; Bronze--Kim Rhode, United States.

SWIMMING

Men, 200m Freestyle

* Gold--Pieter van den Hoogenband, Netherlands; Silver--Ian Thorpe, Australia; Bronze--Massimiliano Rosolino, Italy

100m Backstroke

* Gold--Lenny Krayzelburg, Studio City; Silver--Matthew Welsh, Australia; Bronze--Stev Theloke, Germany

Women, 100m Backstroke

* Gold--Diana Mocanu, Romania; Silver--Mai Nakamura, Japan; Bronze--Nina Zhivanevskaya, Spain

100m Breaststroke

* Gold--Megan Quann, Puyallup, Wash.; Silver--Leisel Jones, Australia; Bronze--Penny Heyns, South Africa

WEIGHTLIFTING

Women, 58 kg

* Gold--Soraya Jimenez Mendivil, Mexico; Silver--Song Hui Ri, North Korea; Bronze--Khassaraporn Suta, Thailand

53 kg

* Gold--Xia Yang, China; Silver--Feng-Ying Li, Taiwan; Bronze--Winarni Binti Slamet, Indonesia

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|