Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

SYDNEY 2000 / SUMMER OLYMPIC GAMES | INSIDE THE OLYMPICS

Medal Winners

September 20, 2000

ARCHERY

Women, Individual

* Gold--Mi-Jin Yun, South Korea; Silver--Nam-Soon Kim, South Korea; Bronze--Soo-Nyung Kim, South Korea

CYCLING

Men, Team Pursuit

* Gold--Germany (Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann); Silver--Ukraine (Oleksandr Fedenko, Oleksandr Symonenko, Sergiy Matveyev, Sergiy Chernyavskyy); Bronze--Britain (Bryan Steel, Paul Manning, Bradley Wiggins, Chris Newton)

EQUESTRIAN

3-Day Event, Team

* Gold--Australia (Phillip Dutton, Andrew Hoy, Stuart Tinney, Matt Ryan); Silver--Britain (Ian Stark, Jeanette Brakewell, Pippa Funnell, Leslie Law); Bronze--United States (Nina Fout, Middleburg, Va., Karen O'Connor, The Plains, Va.; David O'Connor, The Plains, Va., Linden Wiesman, Bluemont, Va.)

FENCING

Women, Team Epee

* Gold--Russia (Karina Aznavourian, Tatiana Logounova, Maria Mazina, Oxana Ermakova); Silver--Switzerland (Gianna Habluetzel-Buerki, Sophie Lamon, Diana Romagnoli); Bronze--China (Na Li, Qin Liang, Shaoqi Yang)

GYMNASTICS

Women, Team

* Gold--Romania (Andreea Raducan, Maria Olaru, Simona Amanar, Loredana Boboc, Andreea Isarescu, Claudia Presacan); Silver--Russia (Elena Prodounova, Svetlana Khorkina, Ekaterina Lobazniouk, Elena Zamolodtchikova, Anastassia Kolesnikova, Anna Tchepeleva); Bronze--China (Yuanyuan Kui, Yun Yang, Jie Ling, Fangxiao Dong, Xuan Liu, Mandan Huang)

JUDO

Men, 81 kg

* Gold--Makoto Takimoto, Japan; Silver--In-Chul Cho, South Korea; Bronze--Nuno Delgado, Portugal, and Aleksei Budolin, Estonia

Women, 63 kg

* Gold--Severine Vandenhende, France; Silver--Shufang Li, China; Bronze--Gella Vandecaveye, Belgium, and Sung-Sook Jung, South Korea

SHOOTING

Women's 50m Rifle

* Gold--Renata Mauer-Rozanska, Poland; Silver--Tatiana Goldobina, Russia: Bronze--Maria Feklistova, Russia

Men's Double Trap

* Gold--Richard Faulds, Britain; Silver--Russell Mark, Australia: Bronze--Fehaid Al Deehani, Kuwait

SWIMMING

Men, 200m Butterfly

* Gold--Tom Malchow, St. Paul, Minn.; Silver--Denys Sylant'yev, Ukraine; Bronze--Justin Norris, Australia

800m Freestyle Relay

* Gold--Australia (Ian Thorpe; Michael Klim; Todd Pearson; William Kirby); Silver--United States (Scott Goldblatt, Scotch Plains, N.J., Josh Davis, San Antonio, Jamie Rauch, Houston, Klete Keller, Phoenix); Bronze--Netherlands (Martijn Zuijdweg, Johan Kenkhuis, Marcel Wouda, Pieter van den Hoogenband)

Women, 200m Freestyle

* Gold--Susie O'Neill, Australia; Silver--Martina Moravcova, Slovakia; Bronze--Claudia Poll, Costa Rica

200m Medley

* Gold--Yana Klochkova, Ukraine; Silver--Beatrice Caslaru, Romania; Bronze--Cristina Teuscher, New Rochelle, N.Y.

WEIGHTLIFTING

Women, 63 kg

* Gold--Xiaomin Chen, China; Silver--Valentina Popova, Russia; Bronze--Ioanna Chatziioannou, Greece

69 kg

* Gold--Weining Lin, China; Silver--Erzsebet Peresztegine Markus, Hungary; Bronze--Karnam Malleswari, India

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|