Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

SYDNEY 2000 / SUMMER OLYMPIC GAMES | INSIDE THE OLYMPICS

Medal Winners

September 23, 2000

ARCHERY, Men, Team

* Gold--South Korea (Jang Yong-Ho; Oh Kyo-Moon; Kim Chung-Tae); Silver--Italy (Matteo Bisiani; Michele Frangilli; Ilario di Buo); Bronze--United States (Rod White, Mount Pleasant, Iowa; Victor Wunderle, Mason City, Ill.; Butch Johnson, Woodstock, Conn.)

BADMINTON

Women, Singles

* Gold--Gong Zhichao, China; Silver--Camilla Martin, Denmark; Bronze--Ye Zhaoying, China

CYCLING

Women, Mountain Bike

* Gold--Paola Pezzo, Italy; Silver--Barbara Blatter, Switzerland; Bronze--Margarita Fullana, Spain

DIVING

Men, Synchronized

* Gold--Russia; Silver--China; Bronze--Germany

Women, Synchronized

* Gold--Russia; Silver--China; Bronze--Ukraine

FENCING

Men, Team Foil

* Gold--France (Jean-Noel Ferrari; Brice Guyart; Lionel Plumenail; Patrice Lhotellier); Silver--China (Dong Zhaozhi; Wang Haibin; Ye Chong); Bronze--Italy (Daniele Crosta; Salvatore Sanzo; Matteo Zennaro; Gabriele Magni)

JUDO

Men, 100kg-Plus

* Gold--David Douillet, France; Silver--Shinichi Shinohara, Japan; Bronze--Indrek Pertelson, Estonia, and Tamerlan Tmenov, Russia

Women, 78kg-Plus

* Gold--Yuan Hua, China; Silver--Daima Mayelis Beltran, Cuba; Bronze--Kim Seon-Young, South Korea, and Mayumi Yamashita, Japan

ROWING

Men, single sculls

* Gold--Rob Waddell, New Zealand; Silver--Xeno Mueller, Switzerland; Bronze--Marcel Hacker, Germany

Men, double sculls

* Gold--Slovenia; Silver--Norway; Bronze--Italy

Men, coxless pairs

* Gold--France; Silver--United States; Bronze--Australia

Men, coxless four

* Gold--Britain; Silver--Italy; Bronze--Australia

Women, double sculls

* Gold--Germany; Silver--Netherlands; Bronze--Lithuania

Women, coxless pairs

* Gold--Romania; Silver--Australia; Bronze--U.S.

SHOOTING

Men, 50m rifle

* Gold--Rajmond Debevec, Slovenia; Silver--Juha Hirvi, Finland; Bronze--Harald Stenvaag, Norway

Men, Skeet

* Gold--Mykola Milchev, Ukraine; Silver--Petr Malek, Czech Republic; Bronze--Todd Graves, United States

SWIMMING

Men, 50m Freestyle

* Gold--Anthony Ervin, Athens, Ga., and Gary Hall Jr, Phoenix; Bronze--Pieter van den Hoogenband, Netherlands

Men, 100m Butterfly

* Gold--Lars Froelander, Sweden; Silver--Michael Klim, Australia; Bronze--Geoff Huegill, Australia

Men, 1,500m Freestyle

* Gold--Grant Hackett, Australia; Silver--Kieren Perkins, Australia; Bronze--Chris Thompson, United States

Women, 50m Freestyle

* Gold--Inge de Bruijn, Netherlands; Silver--Therese Alshammar, Sweden; Bronze--Dara Torres, United States

Women, 200m Backstroke

* Gold--Diana Mocanu, Romania; Silver--Roxana Maracineanu, France; Bronze--Miki Nakao, Japan

Women, 800m Freestyle

* Gold--Brooke Bennett, Plant City, Fla.; Silver--Yana Klochkova, Ukraine; Bronze--Kaitlin Sandeno, Lake Forest

Women, 400m Medley Relay

* Gold--United States; Silver--Australia; Bronze--Japan

TABLE TENNIS

Women, Doubles

* Gold--China (Li Ju; Wang Nan); Silver--China (Sun Jin; Yang Ying); Bronze--South Korea (Kim Moo-Kyo; Ryu Ji-Hye)

TRACK AND FIELD

Men, Shotput

* Gold--Arsi Harju, Finland; Silver--Adam Nelson, Atlanta; Bronze--John Godina, Cheyenne, Wyo.

TRAMPOLINE

Women

* Gold--Irina Karavaeva, Russia; Silver--Oksana Tsyhuleva, Ukraine; Bronze--Karen Cockburn, Canada

WEIGHTLIFTING

Men, 77kg

* Gold--Zhan Xugang, China; Silver--Viktor Mitrou, Greece; Bronze--Arsen Melikyan, Armenia

Women

75kg-Plus

* Gold--Ding Meiyuan, China; Silver--Agata Wrobel, Poland; Bronze--Cheryl Haworth, Savannah, Ga.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|