Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

SYDNEY 2000 / SUMMER OLYMPIC GAMES | INSIDE THE OLYMPICS

Medal Winners

September 24, 2000

BADMINTON

Men, Singles

* Gold--Ji Xinpeng, China; Silver--Hendrawan, Indonesia; Bronze--Xia Xuanze, China

Women, Doubles

* Gold--China (Ge Fei; Gu Jun); Silver--China (Huang Nanyan; Yang Wei); Bronze--China (Gao Ling; Qin Yiyuan)

CYCLING

Men, Mountain Bike

* Gold--Miguel Martinez, France; Silver--Filip Meirhaeghe, Belgium. Bronze--Christoph Sauser, Switzerland

FENCING

Women, Team Foil

* Gold--Italy (Diana Bianchedi; Giovanna Trillini; Valentina Vezzali); Silver--Poland (Sylwia Gruchala; Magdalena Mroczkiewicz; Anna Rybicka; Barbara Wolnicka); Bronze--Germany (Sabine Bau; Rita Koenig; Monika Weber)

GYMNASTICS

Men, Floor Exercise

* Gold--Igors Vihrovs, Latvia; Silver--Alexei Nemov, Russia; Bronze--Jordan Jovtchev, Bulgaria.

ROWING

Men, Quadruple Sculls

* Gold--Italy; Silver--Netherlands; Bronze--Germany

Men, Lightweight Coxless Four

* Gold--France; Silver--Australia; Bronze--Denmark

Men, Lightweight Double Sculls

* Gold--Poland; Silver--Italy; Bronze--France

Men, Eights

* Gold--Britain; Silver--Australia; Bronze--Croatia

Women, Single Sculls

* Gold--Ekaterina Karsten, Belarus; Silver--Rumyana Neykova, Bulgaria; Bronze--Katrin Rutschow-Stomporowski, Germany

* Women, Lightweight Double Sculls

* Gold--Romania; Silver--Germany; Bronze--United States

Women, Quadruple Sculls

* Gold--Germany; Silver--Britain; Bronze--Russia

Women, Eights

* Gold--Romania; Silver--Netherlands; Bronze--Canada

SAILING

Men, Windsurfing

* Gold--Christoph Sieber, Austria; Silver--Carlos Espinola, Argentina; Bronze--Aaron McIntosh, New Zealand

Women, Windsurfing

* Gold--Alessandra Sensini, Italy; Silver--Amelie Lux, Germany; Bronze--Barbara Kendall, New Zealand

SWIMMING

Men, 400m Medley Relay

* Gold--United States (Lenny Krayzelburg, Ed Moses, Ian Crocker, Gary Hall Jr.); Silver--Australia (Matthew Welsh; Regan Harrison; Geoff Huegill; Michael Klim); Bronze--Germany (Stev Theloke; Jens Kruppa; Thomas Rupprath; Torsten Spanneberg)

Women, 50m Freestyle

* Gold--Inge de Bruijn, Netherlands; Silver--Therese Alshammar, Sweden; Bronze--Dara Torres, Beverly Hills

TABLE TENNIS

Men, Doubles

* Gold--China (Wang Liqin; Yan Sen); Silver--China (Kong Linghui; Liu Guoliang); Bronze--France (Patrick Chila; Jean-Philippe Gatien)

TRACK AND FIELD

Men, 100

* Gold--Maurice Greene, Kansas City, Kan.; Silver--Ato Boldon, Trinidad and Tobago; Bronze--Obadele Thompson, Barbados

Men, Javelin

* Gold--Jan Zelezny, Czech Republic; Silver--Steve Backley, Britain; Bronze--Sergey Makarov, Russia

Women, 100

* Gold--Marion Jones, Los Angeles; Silver--Ekaterini Thanou, Greece; Bronze--Tanya Lawrence, Jamaica

Women, Marathon

* Gold--Naoko Takahashi, Japan; Silver--Lidia Simon, Romania; Bronze--Joyce Chepchumba, Kenya

TRAMPOLINE

Men

* Gold--Alexandre Moskalenko, Russia; Silver--Ji Wallace, Australia; Bronze--Mathieu Turgeon, Canada

WATER POLO

Women

* Gold--Australia; Silver--United States; Bronze--Russia

WEIGHTLIFTING

Men, 85kg

* Gold--Pyrros Dimas, Greece; Silver--Marc Huster, Germany; Bronze--George Asanidze, Georgia

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|