Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

SYDNEY 2000 / SUMMER OLYMPIC GAMES | INSIDE THE OLYMPICS

Medal Winners

September 28, 2000

TRACK AND FIELD

Men, 400 Hurdles

* Gold--Nils Schumann, Germany; Silver--Wilson Kipketer, Denmark; Bronze--Aissa Djabir Said Guerni, Algeria

Men, 800

* Gold--Nils Schumann, Germany; Silver--Wilson Kipketer, Denmark; Bronze--Aissa Djabir Said Guerni, Algeria

Women, 100 Hurdles

* Gold--Olga Shishigina, Kazakstan; Silver--Gloria Alozie, Nigeria; Bronze--Melissa Morrison, Kannapolis, N.C.

Women, 400 Hurdles

* Gold--Irina Privalova, Russia; Silver--Deon Hemmings, Jamaica; Bronze--Nouzha Bidiouane, Morocco

Women, Discus

* Gold--Ellina Zvereva, Belarus; Silver--Anastasia Kelesidou, Greece; Bronze--Irina Yatchenko, Belarus

BASEBALL

* Gold--United States; Silver--Cuba; Bronze--South Korea

EQUESTRIAN

Team, Dressage

* Gold--Germany (Isabell Werth; Nadine Capellmann; Ulla Salzgeber; Alexandra Simons de Ridder). Silver--Netherlands (Ellen Bontje; Anky van Grunsven; Arjen Teeuwissen; Coby van Baalen); Bronze--United States (Susan Blinks, Mount Kisco, N.Y.; Robert Dover, Flemington, N.J.; Guenter Seidel, Del Mar, Calif.; Christine Traurig, Carlsbad, Calif.)

TAEKWONDO

Men, 58kg

* Gold--Michail Mouroutsos, Greece; Silver--Gabriel Esparza, Spain; Bronze--Chih-Hsiung Huang, Taiwan

Women, 49kg

* Gold--Lauren Burns, Australia; Silver--Urbia Melendez Rodriguez, Cuba; Bronze--Shu-Ju Chi, Taiwan

TENNIS

Men, Singles

* Gold--Yevgeny Kafelnikov, Russia; Silver--Tommy Haas, Germany; Bronze--Arnaud Di Pasquale, France

Men, Doubles

* Gold--Canada (Sebastien Lareau; Daniel Nestor); Silver--Australia (Todd Woodbridge; Mark Woodforde); Bronze--Spain (Alex Corretja; Albert Costa)

Women, Singles

* Gold--Venus Williams, Palm Beach Gardens, Fla.; Silver--Elena Dementieva, Russia; Bronze--Monica Seles, Sarasota, Fla.

WRESTLING

Greco-Roman

58kg

* Gold--Armen Nazarian, Bulgaria; Silver--Kim In-sub, South Korea; Bronze--Sheng Zetian, China

69kg

* Gold--Filiberto Azcuy, Cuba; Silver--Katsuhiko Nagata, Japan; Bronze--Alexei Glouchkov, Russia

85kg

* Gold--Hamza Yerlikaya, Turkey; Silver--Sandor Istvan Bardosi, Hungary; Bronze--Mukhran Vakhtangadze, Georgia

130kg

* Gold--Rulon Gardner, Afton, Wyo.; Silver--Alexander Karelin, Russia; Bronze--Dmitry Debelka, Belarus.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|