Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

SYDNEY 2000 / SUMMER OLYMPIC GAMES | INSIDE THE OLYMPICS

Medal Winners

September 29, 2000

DIVING

Men, Synchronized Springboard

* Gold--China (Xiao Hailiang; Xiong Ni); Silver--Russia (Alexandre Dobroskok; Dmitri Saoutine); Bronze--Australia (Robert Newbery; Dean Pullar)

Women, Springboard

* Gold--Fu Mingxia, China; Silver--Guo Jingjing, China; Bronze--Doerte Lindner, Germany

Women, Synchronized Platform

* Gold--China (Li Na; Sang Xue); Silver--Canada (Emilie Heymans; Anne Montminy); Bronze--Australia (Rebecca Gilmore; Loudy Tourky)

EQUESTRIAN

Team, Jumping

* Gold--Germany (Ludger Beerbaum; Lars Nieberg; Marcus Ehning; Otto Becker); Silver--Switzerland (Markus Fuchs; Beat Maendli; Lesley McNaught; Willi Melliger); Bronze--Brazil (Rodrigo Pessoa; Luiz Felipe De Azevedo; Alvaro Miranda Neto; Andre Johannpeter)

SAILING

Men, 470 Fleet

* Gold--Australia (Tom King; Mark Turnbull); Silver--United States (Paul Foerster, Garland, Texas; Robert Merrick, Portsmouth, R.I.); Bronze--Argentina (Javier Conte; Juan de la Fuente)

Women, 470 Fleet

* Gold--Australia (Jenny Armstrong; Belinda Stowell); Silver--United States (JJ Isler, La Jolla; Pease Glaser, Long Beach); Bronze--Ukraine (Ruslana Taran; Olena Pakholchyk)

Women, Europe Class

* Gold--Shirley Robertson, Britain; Silver--Margriet Matthysse, Netherlands; Bronze--Serena Amato, Argentina

SOCCER

Women

* Gold--Norway; Silver--United States; Bronze--Germany

TAEKWONDO

Men, 68kg

* Gold--Steven Lopez, Sugarland, Texas; Silver--Sin Joon-Sik, South Korea; Bronze--Hadi Saeibonehkohal, Iran

Women, 57kg

* Gold--Jung Jae-Eun, South Korea; Silver--Hieu Ngan Tran, Vietnam; Bronze--Hamide Bikcin, Turkey

TENNIS

Women, Doubles

* Gold--United States (Serena and Venus Williams, Palm Beach Gardens, Fla.); Silver--Netherlands (Kristie Boogert; Miriam Oremans); Bronze--Belgium (Els Callens; Dominique Van Roost)

TRACK AND FIELD

Men, 200

* Gold--Konstantinos Kenteris, Greece; Silver--Darren Campbell, Britain; Bronze--Ato Boldon, Trinidad and Tobago

Decathlon

* Gold--Erki Nool, Estonia; Silver--Roman Sebrle, Czech Republic; Bronze--Chris Huffins, Indianapolis

Men, Long Jump

* Gold--Ivan Pedroso, Cuba; Silver--Jai Taurima, Australia; Bronze--Roman Schurenko, Ukraine

Men, 50k Walk

* Gold--Robert Korzeniowski, Poland; Silver--Algars Fadejevs, Latvia; Bronze--Joel Sanchez, Mexico

Women, 200

* Gold--Marion Jones, Los Angeles; Silver--Pauline Davis-Thompson, Bahamas; Bronze--Susanthika Jayasinghe, Sri Lanka

Women, Shotput

* Gold--Yanina Karolchik, Belarus; Silver--Larisa Peleshenko, Russia; Bronze--Astrid Kumbernuss, Germany

Women, 20k Walk

* Gold--Wang Liping, China; Silver--Kjersti Plaetzer, Norway; Bronze--Maria Vasco, Spain

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|