Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollectionsFixme

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

April 07, 2001

Events in the region today include:

BASEBALL

Minor league: 7:15 p.m.--San Jose Giants at Lancaster JetHawks.

College: Noon--The Master's at Biola (doubleheader); 1 p.m.--Pepperdine at Santa Clara; 5 p.m.--Cal State Northridge at Cal Poly San Luis Obispo.

High school: Noon--Agoura at Righetti; 3 p.m.--Providence at Villanova Prep; 4 p.m.--Notre Game at Burroughs (doubleheader); Birmingham tournament, Blue Division pool play: Noon--Monroe vs. Palisades at Birmingham High; 6:30 p.m.--Palisades vs. Birmingham at Birmingham High; Gold Division: 9 a.m.--Franklin vs. Westchester at Birmingham High; 3 p.m.--Westchester vs. Poly at Birmingham High; Chatsworth tournament: 11 a.m.--Bell at Grant; Reseda at Cleveland; Verdugo Hills at Granada Hills; Babe Herman tournament at Stengel Field in Glendale: American Division pool play: 10 a.m.--Calabasas vs. Upland; 4 p.m.--Valencia vs. Glendora; National Division pool play: 1 p.m.--Chaffey vs. El Camino Real; 7 p.m.--Crescenta Valley vs. Saugus; at Glendale High: American Division pool play: 2 p.m.--Hoover vs. Rancho Cucamonga; National Division pool play: 11 a.m.--Glendale vs. Beverly Hills; El Modena tournament, first round: 3 p.m.--Hart vs. Arlington.

SOFTBALL

College: Noon--CS Northridge at CS Sacramento (doubleheader); Hope University at The Master's.

High school: 9:30 a.m.--Oxnard vs. Cornerstone Christian at Freedom Park in Camarillo (doubleheader); 11 a.m.--Lancaster at Redondo Union (doubleheader); noon--Cate vs. Santa Clara at Beck Park in Oxnard; San Fernando Valley tournament at Hjelte Park in Encino: Gold Bracket semifinals: 9 a.m.--Crescenta Valley vs. Notre Dame; 11 a.m.--Saugus vs. Newbury Park; Silver Bracket semifinals: 9 a.m.--Sylmar vs. Westlake; 11 a.m.--La Canada vs. Verdugo Hills; Bronze Bracket semifinals: 9 a.m.--Faith Baptist vs. El Camino Real; 11 a.m.--Kennedy vs. Calabasas; Copper Bracket semifinals: 9 a.m.--Chatsworth vs. San Fernando; 11 a.m.--Granada Hills vs. Taft; 1:30 p.m.--Consolation final; 3:30 p.m.--Championship game;

SWIMMING

High school, boys and girls: 9 a.m.--Antelope Valley, Burbank, Calabasas, Canyon, Crescenta Valley, Hart, Lancaster, Littlerock, Palmdale, Quartz Hill, Royal, Valencia in Royal Invitational at Rancho Simi Community Park Pool in Simi Valley.

TENNIS

College, women: 11 a.m.--CS Northridge at CS Long Beach; Fresno State at Pepperdine.

High school, boys: 2 p.m.--Thacher at Santa Maria St. Joseph.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 8 a.m.--Campbell Hall in Cerritos Invitational at Gahr High; 9 a.m.--Buena, Camarillo, Carpinteria, Channel Islands, Hart, Moorpark, Nordhoff, Oak Park, Oxnard, Rio Mesa, St. Bonaventure, Santa Paula, Simi Valley, Valencia, Ventura in Spartan Relays at Rio Mesa High; 3 p.m.--Cornerstone Christian, Ojai Valley, Thacher at Dunn.

VOLLEYBALL

College, men: 7 p.m.--CS Northridge at Stanford.

High school, boys: 3 p.m.--Villanova Prep at Providence.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|