Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

March 08, 2001

Events in the region today include:

BASEBALL

College: 2 p.m.--Temple at Cal State Northridge; Moorpark at Santa Barbara City; Oxnard at Ventura; Pierce at Glendale; Valley at Canyons; 2:30 p.m.--Chaffey at Antelope Valley.

High school: 3 p.m.--San Fernando Valley tournament: Chaminade at Birmingham; Quartz Hill at Cleveland; Eagle Rock at Highland; Glendale at El Camino Real; South Gate at Franklin; Antelope Valley at Granada Hills; Montclair Prep at Grant; Marshall at La Canada; Thousand Oaks at Monroe; North Hollywood at Notre Dame; Valencia at Poly; L.A. Baptist at Verdugo Hills; Van Nuys at Harvard-Westlake; Calabasas at L.A. Wilson; Burbank at Lancaster; St. Francis at Palmdale; Westlake at Kennedy; Westside tournament, Blue Division pool play: St. Monica at Newbury Park; Culver City at Channel Islands; Hawthorne at San Fernando; Venice at Ventura; Moorpark at Bishop Montgomery; Hart at Camarillo; St. Bernard at Hueneme; Crossroads at Westchester; Red Division pool play: San Pedro at Sylmar; Rio Mesa at Saugus; Royal at Beverly Hills; Canyon at Mary Star; L.A. University at Redondo; Buena at Alemany; Chatsworth at Santa Monica; Oxnard at Palisades; Nonleague: Maranatha vs. Flintridge Prep at Glendale Sports Complex; 3:30 p.m.--Bishop Diego at Santa Clara; 4 p.m.--St. Genevieve at First Lutheran; 6 p.m.--Pasadena Poly vs. Providence at Ralph Foy Park in Burbank.

BASKETBALL

College, men: Big Sky tournament at CS Northridge: 6:05 p.m.--Idaho State vs. Weber State; 8:35 p.m.--Northern Arizona vs. No. 5 Montana State.

High school, boys: 7:30 p.m.--Southern regional semifinals: Division IV, Crespi at Bakersfield Garces; Division V, Kilpatrick at Price.

High school, girls: 7:30 p.m.--Southern regional semifinals: Division I, Buena at Narbonne; Division III, Rosary at Harvard-Westlake; Division IV, Morro Bay at Oak Park.

SOFTBALL

College: 2:30 p.m.--Canyons at Ventura; Citrus at Pierce.

High school: 2:30 p.m.--Birmingham at L.A. University; Chatsworth vs. Kennedy at Brand Park in Mission Hills; 2:30 p.m.--Camarillo vs. Thousand Oaks at Thousand Oaks Community Center (doubleheader); 2:45 p.m.--Eagle Rock at Poly; L.A. Marshall at Grant; Sherman Oaks CES at Reseda; Cleveland at Canoga Park; Verdugo Hills at Granada Hills; Taft at Monroe; 3:15 p.m.--Burroughs at Village Christian; Silverado at Antelope Valley; Lone Pine at Antelope Valley Christian; Canyon at Palmdale; Littlerock at Rosamond; Louisville vs. St. Bonaventure at Camino Real Park in Ventura; 3:30 p.m.--Calabasas vs. Cornerstone Christian at Mission Oaks Park in Camarillo; Carpinteria at Santa Barbara; Chaminade vs. Simi Valley at Rancho Santa Susana Community Park in Simi Valley; Flintridge Sacred Heart at Flintridge Prep; Hueneme at Ventura; San Marcos at La Reina; Oak Park at Santa Paula; Cantwell Sacred Heart vs. Providence at Olive Park in Burbank; Bishop Diego vs. Santa Clara at Beck Park in Oxnard; 4 p.m.--Buena vs. Newbury Park at Borchard Park (doubleheader); Frazier Mountain, Lancaster, Palmdale in Bakersfield tournament.

TENNIS

College, men: 2 p.m.--Pierce at Ventura.

College, women: 2 p.m.--Antelope Valley at Desert; Ventura at Moorpark.

High school, boys: 2:30 p.m.--Hamilton at Poly; San Fernando at Grant; Kennedy at North Hollywood; Sylmar at Verdugo Hills; Granada Hill at Sherman Oaks CES; Hamilton at Poly; Cleveland at Reseda; Chatsworth at Monroe; Taft at Van Nuys.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 3 p.m.--Agoura, Calabasas at Channel Islands; Antelope Valley at Victor Valley; Buena, Oak Park at Rio Mesa; Canyon at Glendale; San Marino at Hoover; 3:15 p.m.--Alemany at Chaminade; Crescenta Valley at Burbank; Schurr at Burroughs; Flintridge Sacred Heart, Notre Dame at St. Francis; Crespi, Louisville at Harvard-Westlake; L.A. Baptist vs. La Salle at Pasadena City College; 5 p.m.--Flintridge Prep, Pasadena Poly, Maranatha at Azusa Pacific University.

VOLLEYBALL

High school, boys: 2:30 p.m.--Valley Alternative at Hamilton; Fairfax at Grant; Van Nuys at Eagle Rock; Reseda at Belmont; Birmingham at L.A. Marshall; Chatsworth at Monroe; 4 p.m.--Agoura, Bell-Jeff, Flintridge Prep, L.A. Baptist, Providence, Village Christian in Providence tournament at Providence and Bell-Jeff highs; 4:45 p.m.--Palmdale at Hart; 5 p.m.--Lancaster at Hueneme; Chaminade at Notre Dame; Calabasas at Viewpoint; 5:30 p.m.--Harvard-Westlake at Loyola; 6 p.m.--Paraclete at Littlerock; 6:30 p.m.--Buena at Camarillo; Nordhoff at Moorpark; St. Francis at Crespi.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|