Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

VALLEY / VENTURA COUNTY SPORTS

Calendar

HEAD FOLLOWS (with overscore) ---USE THIS SUB, PLEASE

(- 19p7)

March 10, 2001

Events in the region today include:

BASEBALL

College: Noon--Antelope Valley at Chaffey; 1 p.m.--Cal State Northridge at UC Riverside; St. Mary's at Pepperdine; Bakersfield at Pierce; Canyons at Glendale; Citrus at Valley; Cuesta at Ventura; Moorpark at Oxnard.

High school: Westside tournament: 11 a.m. Blue Division championship game, Hart vs. Hawthorne at Redondo High; Red Division Championship game, 2 p.m.--Chatsworth vs. Sylmar at Redondo High; San Fernando Valley tournament: 9 a.m.--Montclair Prep at Birmingham; 11 a.m.--Westlake at Cleveland; L.A. Baptist at Monroe; Palmdale at El Camino Real; San Fernando at Granada Hills; Chaminade at Grant; Highland at Franklin; Quartz Hill at Marshall; Calabasas at North Hollywood; Harvard-Westlake at Poly; La Canada at Wilson; Verdugo Hills at Burbank; South Gate at Glendale; Eagle Rock at Notre Dame; Van Nuys at Thousand Oaks; Antelope Valley at Valencia; 7 p.m.--Championship game, Lancaster vs. Kennedy at Dedeaux Field, USC; Nonleague: 10 a.m.--Fillmore at Village Christian (doubleheader); Providence vs. Flintridge Prep at Glendale Sports Complex (doubleheader); 11 a.m.--Lancaster Desert Christian at Maranatha (doubleheader); Oak Park at Santa Paula (doubleheader).

SOFTBALL

College: Pierce at Santa Barbara; Santa Monica at Canyons.

High school: Hart tournament, semifinals: 11 a.m.--Thousand Oaks vs. Agoura; 1 p.m.--Westlake vs. Hart; 3 p.m.--Championship game; Simi Valley tournament, quarterfinals: 3:30 p.m.--Moorpark vs. Hueneme; Royal vs. San Marcos; Dos Pueblos vs. Rio Mesa; Simi Valley vs. Lompoc; consolation quarterfinals: 11 a.m.--Cornerstone Christian vs. Alemany; Burroughs vs. North Hollywood; Oak Park vs. La Reina; Buena vs. South Torrance; Nonleague: 10 a.m.--Burbank at Glendale (doubleheader); Greenhill (Texas) at L.A. Baptist (doubleheader); Camarillo in Cabrillo tournament; Campbell Hall, Flintridge Prep, Flintridge Sacred Heart in Westridge tournament at Brookside Park in Pasadena; Crescenta Valley, Newbury Park, Oaks Christian in Downey tournament at South Gate Park; Frazier Mountain, Lancaster, Palmdale in Bakersfield tournament.

SWIMMING

High school, boys and girls: 7:30 a.m.--Antelope Valley in Eisenhower Relays at Eisenhower High; 9:15 a.m.--Hart at Loyola.

TRACK AND FIELD

High school, boys and girls: 8 a.m.--Alemany, Burbank in Burbank Invitational at Burbank High; Campbell Hall, Hart, Harvard-Westlake, Hoover, Louisville in Eagle Rock Relays at Occidental College; 9 a.m.--Thousand Oaks at Cypress; Agoura, La Canada, La Reina, Moorpark, Royal, St. Bonaventure, Simi Valley in Royal Invitational at Royal High; Antelope Valley, Highland, Lancaster, Littlerock, Palmdale, Paraclete, Quartz Hill, Santa Paula in Herb Wyre Invitational at Antelope Valley College.

VOLLEYBALL

High school, boys: 8 a.m.--Moorpark, Palmdale, Quartz Hill in Foothill tournament at Saddleback Valley Volleyball Club in Lake Forest; Calabasas in Santa Fe tournament; Agoura, Bell-Jeff, Flintridge Prep, L.A. Baptist, Providence, Village Christian in Providence tournament at Providence and Bell-Jeff highs; Camarillo, Hueneme, Nordhoff, Oxnard in San Luis Obispo tournament; Canyon, Crescenta Valley, La Canada, Lancaster in Arcadia tournament; Carpinteria, Lancaster Desert Christian, Rio Mesa, Santa Paula, Viewpoint in Laguna Blanca tournament.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|