Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

High Schools

The Times' Rankings

A look at the top 10 boys' and girls' cross-country teams in the Southland:

November 02, 2001

BOYS

1. Canyon Country Canyon (SS-Foothill)

Cowboys had seven of the top 11 finishers in league finals on Thursday to win their third consecutive title.

2. Long Beach Poly (SS-Moore)

The defending state Division I champion Jackrabbits took five of the top six places in league finals Thursday to win their sixth consecutive title.

3. Riverside Rubidoux (SS-Sunkist)

Falcons swept the top seven places in Sunkist League finals Wednesday to win their sixth consecutive league title overall.

4. Dana Point Dana Hills (SS-South Coast)

Dolphins will try to win their second consecutive title--and third in four years--in league finals at Laguna Niguel Park this afternoon.

5. Temecula Valley (SS-Southwestern)

Golden Bears had six of the top 12 finishers in winning league finals Thursday, despite running without two of their top five runners.

6. Simi Valley Royal (SS-Marmonte)

Highlanders move up a spot after victories in Ventura County championships last Friday and Marmonte League finals Thursday.

7. Barstow (SS-Desert Sky)

State's top-ranked Division III team had five of the top six in league finals Tuesday.

8. Rosemead Bosco Tech (SS-Camino Real)

Coach Sal Perez kept his top seven runners out of the league finals Thursday to rest, but Tigers still swept the top five places.

9. Lake Forest El Toro (SS-South Coast)

Today's league finals will be fifth race of the season between the Orange County champion Chargers and Dana Hills.

10. Anaheim Katella (SS-Empire)

Placed five of the top eight finishers in league finals Wednesday.

GIRLS

1. Anaheim Esperanza (SS-Sunset)

The eighth-ranked team in the nation had seven of the top 14 finishers Saturday in winning its fifth title in six years.

2. Chino Hills Ayala (SS-Sierra)

Bulldogs took five of the top seven places in league finals Tuesday to win their 10th consecutive championship.

3. Murrieta Valley (SS-Southwestern)

Nighthawks had five of the top seven finishers in league finals Thursday to win their third consecutive title.

4. Irvine Woodbridge (SS-Sea View)

The top-ranked Division II team in the state had five of top eight finishers in league meet Thursday to win its third consecutive title.

5. Palos Verdes Peninsula (SS-Bay)

Panthers took seven of the top 11 places in league finals Thursday to win 11th consecutive championship.

6. Fountain Valley (SS-Sunset)

Amanda O'Neal, a recent transfer from Quartz Hill, helped Barons to second-place finish behind Esperanza in league finals.

7. Yucaipa (SS-San Andreas)

Thunderbirds had five of the top eight finishers in league finals Saturday to win their seventh consecutive title.

8. Canyon Country Canyon (SS-Foothill)

Cowboys had seven of the top 12 finishers in league finals Thursday to win their eighth consecutive title.

9. Dana Point Dana Hills (SS-South Coast)

Dolphins looking for third consecutive title in league finals at Laguna Niguel Park today.

10. Simi Valley Royal (SS-Marmonte)

Highlanders won a share of their second consecutive league title Thursday after winning first Ventura County championship.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|