Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollectionsVilla Park

High Schools

2001-02 Section Champions

June 23, 2002

BADMINTON

SOUTHERN SECTION

TEAM

Villa Park

INDIVIDUAL BOYS

Singles: Eric Go, Villa Park

Doubles: Mike Chansawangpuvana/Brendan Taft, Villa Park

INDIVIDUAL GIRLS

Singles: Jun Hu, Keppel

Doubles: Eva Lee/Connie Hwang, Villa Park

For The Record
Los Angeles Times Tuesday June 25, 2002 Home Edition Main News Part A Page 2 National Desk 15 inches; 564 words Type of Material: Correction
High school golf--Nicole Smith of Riverside King was the Southern Section individual girls golf champion and Palisades won the City Section boys golf team title. A Sports chart Sunday was incorrect.
*
For The Record
Los Angeles Times Tuesday June 25, 2002 Home Edition Main News Part A Page 2 National Desk 15 inches; 564 words Type of Material: Correction
High school baseball--Ryan Burke of Canyon Country Canyon was named to the All-Southern Section Division II baseball first team. His first name was incorrect in a Sports listing Sunday.
*

INDIVIDUAL MIXED

Doubles: Nicholas Jinadasa/Samantha Jinadasa, Long Beach Poly

BASEBALL

CITY SECTION

Championship: Cleveland

Invitational: Granada Hills

SOUTHERN SECTION

Division I: Camarillo

Division II: Villa Park

Division III: Riverside Arlington

Division IV: La Puente Bishop Amat

Division V: Santa Maria St. Joseph

Division VI: Simi Valley Grace Brethren

BASKETBALL

CITY SECTION

BOYS

Championship: Westchester

Invitational: University

GIRLS

Championship: Harbor City Narbonne

Invitational: Washington

SOUTHERN SECTION

BOYS

Division I-AA: Long Beach Poly

Division I-A: L.A. Loyola

Division II-AA: Santa Ana Mater Dei

Division II-A: Redondo Union

Division III-AA: La Puente Bishop Amat

Division III-A: Torrance Bishop Montgomery

Division IV-AA: North Hollywood Harvard-Westlake

Division IV-A: L.A. Verbum Dei

Division V-AA: Palos Verdes Estates Rolling Hills Prep

Division V-A: L.A. Price

GIRLS

Division I-AA: Lynwood

Division I-A: San Clemente

Division II-AA: Ventura

Division II-A: Redondo Union

Division III-AA: Lakewood Artesia

Division III-A: Torrance Bishop Montgomery

Division IV-AA: Bellflower St. Bernard

Division IV-A: Montebello Cantwell-Sacred Heart

Division V-AA: Palos Verdes Estates Rolling Hills Prep

Division V-A: L.A. Pilgrim

CROSS-COUNTRY

CITY SECTION

BOYS

TEAM

Belmont

INDIVIDUAL

Manuel Ruiz, Sepulveda Monroe

GIRLS

TEAM

San Pedro

INDIVIDUAL

Heather Rosas, San Pedro

SOUTHERN SECTION

BOYS

TEAM

Division I: Canyon Country Canyon

Division II: Riverside Rubidoux

Division III: Barstow

Division IV: Oak Park

Division V: Riverside Woodcrest Christian

INDIVIDUAL

Division I: Luke Llamas, Canyon Country Canyon

Division II: Michael Haddan, Irvine Woodbridge

Division III: Humberto Rojas, Costa Mesa Estancia

Division IV: Steve Natividad, Orange Lutheran

Division V: Henry Hagenbuch, Carpinteria Cate

GIRLS

TEAM

Division I: Dana Hills

Division II: Irvine Woodbridge

Division III: La Canada

Division IV: Oak Park

Division V: Lancaster Desert Christian

INDIVIDUAL

Division I: Emily Vince, Palos Verdes Peninsula

Division II: Jenny Sears, Irvine Woodbridge

Division III: Julie Allen, Corona del Mar

Division IV: Lindsay Flacks, North Hollywood Harvard-Westlake

Division V: Kristin Cohoon, Palos Verdes Peninsula Chadwick

FOOTBALL

CITY SECTION

Championship: Dorsey

Invitational: Harbor City Narbonne

SOUTHERN SECTION

Division I: Long Beach Poly

Division II: Mission Viejo

Division III: Newhall Hart

Division IV: San Luis Obispo

Division V: Riverside North

Division VI: Lakewood Mayfair

Division VII: Covina Charter Oak

Division VIII: La Quinta

Division IX: Brea Olinda

Division X: Santa Monica

Division XI: Ventura St. Bonaventure

Division XII: Lancaster Paraclete

Division XIII: Redlands Arrowhead Christian

Eight-man large: Canoga Park Faith Bapstist

Eight-man small: Arcadia Rio Hondo Prep

GOLF

CITY SECTION

GIRLS

TEAM

Granada Hills

INDIVIDUAL

Jee Hee Hwang, Van Nuys Birmingham

BOYS

TEAM

Granada Hills

INDIVIDUAL

Denny Bae, Fairfax

SOUTHERN SECTION

BOYS

TEAM

Santa Barbara San Marcos

INDIVIDUAL

Josh Wooding, Riverside Poly

GIRLS

TEAM

Dana Hills

INDIVIDUAL

Josh Wooding, Riverside Poly

SOCCER

CITY SECTION

BOYS

Woodland Hills El Camino Real

GIRLS

Championship: Woodland Hills El Camino Real

Invitational: LACES

SOUTHERN SECTION

BOYS

Division I: Quartz Hill, Lawndale Leuzinger

Division II: Los Alamitos

Division III: Placentia El Dorado

Division IV: Irvine Northwood

Division V: Laguna Beach

GIRLS

Division I: San Clemente

Division II: Huntington Beach Edison

Division III: Santa Margarita

Division IV: La Verne Bonita, North Hollywood Harvard-Westlake

Division V: Pasadena La Salle, Pasadena Poly

SOFTBALL

CITY SECTION

Championship: San Pedro

Invitational: Reseda Cleveland

SOUTHERN SECTION

Division I: Etiwanda

Division II: Placentia El Dorado

Division III: Riverside King

Division IV: Orange Lutheran

Division V: Pomona Catholic

Division VI: Canoga Park Faith Baptist

SWIMMING

CITY SECTION

BOYS

TEAM

Palisades

INDIVIDUAL (City finals)

200 Medley Relay: Venice

200 Free: Keun Rhee, Granada Hills Kennedy

200 IM: Tyler Clark, Granada Hills

50 Free: Sean McDevitt, Palisades

100 Butterfly: Tyler Clark, Granada Hills

100 Free: Sean McDevitt, Palisades

500 Free: William Baier, Granada Hills

200 Free Relay: Palisades

100 Back: Ivan Perhat, San Pedro

100 Breast: Sebastian Medvei, Van Nuys

400 Free Relay: Palisades

Diving: Joe Schaffer-Sammerville, Van Nuys Birmingham

GIRLS

TEAM

Palisades

INDIVIDUAL (City finals)

200 Medley Relay: El Camino Real

200 Free: Hanna Kim, Granada Hills Kennedy

200 IM: Heather Mohle, San Pedro

50 Free: Cara Davidoff, Palisades

100 Butterfly: Shushani Matevosian, Grant

100 Free: Jessica Chen, Woodland Hills El Camino Real

500 Free: Sara Cremidas, Woodland Hills El Camino Real

200 Free Relay: Palisades

100 Back: Shallia Saptoro, Woodland Hills Taft

100 Breast: Heather Mohle, San Pedro

400 Free Relay: Woodland Hills El Camino Real

Diving: Rachel Pearson, Woodland Hills Taft

SOUTHERN SECTION

BOYS

TEAM

Division I: Newport Harbor

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|