Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

Election Results

San Bernardino County

November 06, 2003

*--*

ADELANTO SCHOOL DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Michael R. Gomez 340 24 Gary Elder 265 18 Christine Robbins* 229 16 Holly Eckes* 199 14 Daniel Rivera Huizar 151 11 Annette Dutter 140 10 John Z. Rabiej 109 8

*--*

*--*

BAKER VALLEY UNIFIED SCHOOL DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Kelly Fisher 78 39 Gerald Freeman* 52 26 Nathan C. Cranmer 44 22 James L. Ryan, II 24 12

*--*

*--*

BALDY MESA WATER DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % William Mines* 356 37 Jacob A. Jaroszewski* 347 36 Marlene E. East 267 28

*--*

*--*

BARSTOW FIRE PROTECTION DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Ruben Arredondo* 921 33 Dallas L. Harris* 710 25 Eddie U. Garcia 672 24 Christopher L. Carter 503 18

*--*

*--*

BEAR VALLEY COMMUNITY HEALTH CARE DISTRICT Measure

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes %

*--*

*--*

P -- Special fire department tax Requires two-thirds vote Yes 1,605 70 No 698 30

*--*

*--*

BIG BEAR AIRPORT DISTRICT (3 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Robert E.D. McNutt 1,104 20 Russell J. Lowery 1,097 20 George Berge* 882 16 Arlan E. Lynch* 743 14 Darrell Mulvihill 705 13 David H. Eckert 493 9 Daniel M. Garisek* 425 8

*--*

*--*

BIG BEAR CITY COMMUNITY SERVICES DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Rick Ollila 454 24 Robert W. Colven* 423 22 Barbara Espinoza 406 21 Patricia M. Miller 376 20 Susan Johnston 125 7 Mike Mitchell 109 6

*--*

*--*

Partial Term

*--*

*--*

Bob Cartwright 657 58 Al Ziegler 467 42

*--*

*--*

BIGHORN-DESERT WATER AGENCY (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Phillip Johnson* 199 32 Delmour R. Maybury 175 28 Anita J. Moller 159 25 Duane D. Lisiewski 93 15

*--*

*--*

BIG RIVER COMMUNITY SERVICES DISTRICT (3 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Paul H. Grugel* 87 27 Jack R. Oelrich 83 26 Kathy Robyn Gaffney* 71 22 Dianne L. Robledo 51 16 Nelson T. Harvey 33 10

*--*

*--*

CHAFFEY COMMUNITY COLLEGE DISTRICT (3 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Gary L. George* 10,609 25 Lee C. McDougal* 10,485 25 Paul J. Gomez* 9,539 23 J.A. Ballardo 6,226 15 Lance English 4,989 12

*--*

*--*

COPPER MOUNTAIN COMMUNITY COLLEGE DISTRICT (3 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Charles Palmer 3,042 27 Dick Rogers 2,933 26 Philip N. Fultz* 2,550 22 Michael M. Walker* 2,024 18 Harry Van Suitt 787 7

*--*

*--*

COLTON JOINT UNIFIED SCHOOL DISTRICT Trustee Area 1

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Mark Hoover 1,119 47 Maria Lopez-Carson* 551 23 Patt Haro 397 17 Lynda Gonzalez 334 14

*--*

*--*

CREST FOREST FIRE PROTECTION DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Jerome Ringhofer* 317 48 Chuck Gibbs* 274 41 Ethel M. Mohler 75 11

*--*

*--*

CRESTLINE-LAKE ARROWHEAD WATER AGENCY Division 1

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % David F. Parker* 95 79 Ethel M. Mohler 25 21

*--*

*--*

CUCAMONGA COUNTY WATER DISTRICT (3 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Jerome M. Wilson* 3,239 29 James V. Curatalo, Jr.* 2,951 26 Randall James Reed 2,591 23 Ron Sakala* 2,445 22

*--*

*--*

CUCAMONGA SCHOOL DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Marlene Baum* 281 43 David J. Ortega 193 29 Maureen A. Douglas 186 28

*--*

*--*

DAGGETT COMMUNITY SERVICES DISTRICT (3 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Lawrence Alf* 34 31 Ramon A. Rodriguez* 32 29 Irene L. Koch* 23 21 Mentie Hazelett 22 20

*--*

*--*

FONTANA Measure

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes %

*--*

*--*

R -- City treasurer appointive Yes 1,737 62 No 1,078 38

*--*

*--*

FONTANA UNIFIED SCHOOL DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Kathy Binks* 1,624 30 Arlene Piazza 1,273 23 Rick McClure* 944 17 Jesus Sandoval 675 12 Frank J. Lobo 653 12 Robert C. Ritchey 306 6

*--*

*--*

HESPERIA UNIFIED SCHOOL DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Helen Rogers 2,425 33 Bruce Minton 2,028 28 Lori Nielson* 1,561 21 Timothy Hauk* 1,320 18

*--*

*--*

HI-DESERT WATER DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Bob Stadum* 1,308 39 Roger Duran* 1,126 34 Linda A. Srdoa 921 27

*--*

*--*

JOSHUA BASIN WATER DISTRICT (3 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % William C. Long 535 21 Gary F. Lovelace 477 19 Karl Wyne 419 17 John Gary Given* 415 16 John T. Boyd* 308 12 David R. Burkett* 242 10 Harry Van Suitt 125 5

*--*

*--*

Partial Term

*--*

*--*

Michael Luhrs 506 32 Norman Richard Beatty* 390 24 Mary Helen Tuttle 384 24 Larry E. Richards 325 20

*--*

*--*

LAKE ARROWHEAD COMMUNITY SERVICES DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Steven R. Keefe 354 29 Ted Heyck 282 23 Greg Marsella 228 19 Pete Xander 152 12 Dan Crawford 110 9 Robert Melville 94 8

*--*

*--*

Partial Term

*--*

*--*

John Kendrick 340 49 Bill Roberts 260 37 Charles F. Bobbitt 98 14

*--*

*--*

MARIANA RANCHOS COUNTY WATER DISTRICT (2 Elected)

*--*

*--* 100% Precincts Reporting Votes % Eileen K. Stillwell 40 26 Michael A. Beaumont* 40 26 Dick Fortyune 38 25 Paul Akira Murakami 35 23

*--*

*--*

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|