Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollectionsNosplit

The 40th Daytime Emmy Awards: complete list of winners

June 16, 2013

Outstanding drama series
"The Bold and the Beautiful" (CBS)
"One Life to Live" (ABC)
"Days of Our Lives" (NBC) -- WINNER
"General Hospital" (ABC)
"The Young and the Restless" (CBS)

Outstanding children's animated program
"Robot and Monster" (Nickelodeon)
"Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness" (Nickelodeon) -- WINNER
"Teenage Mutant Ninja Turtles" (Nickelodeon)
"Penguins of Madagascar" (Nickelodeon)
"WordGirl" (PBS)

Outstanding children's series
"The Aquabats! Super Show!" (The Hub)
"Everyday Health" (Syndicated)
"R.L. Stine's The Haunting Hour: The Series" (The Hub) -- WINNER
"SciGirls" (PBS)

Outstanding preschool animated program
"Bubble Guppies" (Nickelodeon) -- WINNER
"Dinosaur Train" (PBS)
"Disney Jake and the Never Land Pirates" (Disney Channel)
"Justin Time" (Sprout)

Outstanding culinary program
"Bobby Flay's Barbecue Addiction" (Food Network)
"Giada at Home" (Food Network)
"Best Thing I Ever Made" (Food Network) -- WINNER
"Trisha's Southern Kitchen" (Food Network) -- WINNER
"Recipe Rehab" (Syndicated)

Outstanding game show
"Family Feud" (Syndicated)
"Cash Cab" (Discovery Channel)
"Jeopardy!" (Syndicated)
"Let's Make a Deal" (CBS)
"The Price Is Right" (CBS) -- WINNER
"Who Wants to Be a Millionaire" (Syndicated)

Outstanding legal/courtroom program
"Judge Judy" -- WINNER
"Last Shot With Judge Gunn"
"The People's Court"

Outstanding lifestyle program
"Capture"
"Home & Family"
"Hooked Up With Tom Colicchio"
"The Martha Stewart Show, Hallmark" -- WINNER
"This Old House"
"My Generation"

Outstanding morning program
"CBS Sunday Morning" -- WINNER
"Good Morning America"
"Today Show"

Outstanding new approaches: Enhancement to a daytime program or series
"The Ellen DeGeneres Show" -- WINNER
"Little Children, Big Challenges: Divorce"
"mtvU's Against Our Will Campaign"
"SciGirls"

Outstanding new approaches: Original daytime program or series
"The Beauty Inside" -- WINNER
"Chuck Vanderchuck"
"Design Squad Nation"
"Get the Math"

Outstanding preschool children's series
"The Fresh Beat Band!"
"Sesame Street" -- WINNER
"Pajanimals"

Outstanding promotional announcement: Episodic
"Dora's Fantastic Gymnastics Adventure Campaign"
"Kids' Choice Awards 2012 Campaign" -- WINNER
"SpongeBob Stop Motion Christmas Campaign"
"Teenage Mutant Ninja Turtles Campaign"
"TRON Rap Music Video"

Outstanding promotional announcement: Institutional
"The Ellen DeGeneres Show: Celebrity" -- WINNER
"The Ellen DeGeneres Show: Ellen/Steve"
"Good Morning America"
"I'm Positive"
"Kids' Pick the President Campaign"

Outstanding special class animated program
"Dan vs. The Hub"
"The Legend of Korra"
"Star Wars: The Clone Wars" -- WINNER

Outstanding special class series
"Sanjay Gupta, MD"
"Made" -- WINNER
"Super Soul Sunday"

Outstanding special class special
"86th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade"
"Giada at Home: The Royal Treatment"
"Guy's Family Reunion" -- WINNER

Outstanding talk show: Entertainment
"The Ellen DeGeneres Show" -- WINNER
"Live With Kelly and Michael"
"The Talk"
"The View"

Outstanding talk show: Informative
"The Dr. Oz Show" -- WINNER
"The Doctors"

Outstanding lead actress in a drama series
Peggy McCay, "Days of Our Lives"
Susan Flannery, "The Bold and the Beautiful"
Michelle Stafford, "The Young and the Restless"
Heather Tom, "The Bold and the Beautiful" -- WINNER

Outstanding lead actor in a drama series
Jason Thompson, "General Hospital"
Peter Bergman, "The Young and the Restless"
Michael Muhney, "The Young and the Restless"
Jason Thompson, "General Hospital"
Doug Davidson, "The Young and the Restless" -- WINNER

Outstanding supporting actress in a drama series
Melissa Claire Egan, "The Young and the Restless"
Arianne Zucker, "Days of Our Lives"
Julie Marie Berman, "General Hospital" -- WINNER
Jessica Collins, "The Young and the Restless"
Katherine Kelly Lang, "The Bold and the Beautiful"

Outstanding supporting actor in a drama series
Bradford Anderson, "General Hospital"
Jeff Branson, "The Young and the Restless"
Scott Clifton, "The Bold and the Beautiful" -- WINNER
Billy Miller, "The Young and the Restless" -- WINNER

Outstanding younger actress in a drama series
Kristen Alderson, "General Hospital" -- WINNER
Lindsey Morgan, "General Hospital""
Hunter King, "The Young and the Restless"
Jacqueline MacInnes Wood, "The Bold and the Beautiful"

Outstanding younger actor in a drama series
Max Ehrich, "The Young and the Restless"
Bryton James, "The Young and the Restless"
Chandler Massey, "Days of Our Lives" -- WINNER
Freddie Smith, "Days of Our Lives"

Outstanding game show host
Ben Bailey, "Cash Cab" -- WINNER
Billy Eichner, "Funny or Die's Billy on the Street"
Wayne Brady, "Let's Make a Deal"
Steve Harvey, "Family Feud"
Alex Trebek, "Jeopardy!"

Outstanding lifestyle/culinary host
Paige Davis, "Home Made Simple"
Leeza Gibbons, "My Generation" -- WINNER
Jack Hanna, "Jack Hanna's Into the Wild"
Suzanne Somers, "The Suzanne Show"

Outstanding performer in a children's series
Jeff Corwin, "Ocean Mysteries With Jeff Corwin"
Joey Mazzarino, "Sesame Street"
Kevin Clash, "Sesame Street" -- WINNER
David Rudman, "Sesame Street"

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|