Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

Football: Southern Section playoff pairings

November 11, 2013|By Eric Maddy

SOUTHERN SECTION FOOTBALL PLAYOFFS

Pac-5 (I)

First round in all divisions, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Agoura (6-4) at #1 St. John Bosco (10-0)

Long Beach Cabrillo (4-6) at Tesoro (8-2)

Servite (5-5) at Westlake (8-2)

Lakewood (5-5) at #4 Alemany (8-2)

Orange Lutheran (7-3) vs. #3 Long Beach Poly (9-1) at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

St. Bonaventure (7-3) at Sherman Oaks Notre Dame (7-3)

Mater Dei (8-2) at Oaks Christian (8-2)

Crespi (4-6) at #2 Mission Viejo (10-0)

Inland (II)

Los Osos (5-5) at #1 Vista Murrieta (9-1), 7 p.m.

Yucaipa (6-4) at Charter Oak (6-4), 7 p.m.

Redlands East Valley (5-5) vs. Rancho Cucamonga (9-1) at Los Osos, 7 p.m.

Great Oak (6-4) at #4 Norco (7-3), 7 p.m.

South Hills (5-5) at #3 Upland (7-3), 7 p.m.

Corona Santiago (5-5) at Eisenhower (8-2), 7 p.m.

Chino Hills (7-3) at Chaparral (7-3), 7 p.m.

Etiwanda (6-4) at #2 Corona Centennial (8-2), 7 p.m.

Northern (III)

Righetti (5-5) vs. #1 Palos Verdes (8-2) at Redondo, 7 p.m.

Hart (8-2) vs. Paso Robles (7-3) at Flamson MS (Paso Robles), 7 p.m.

West Torrance (8-2) at Canyon Country Canyon (8-2), 7 p.m.

Santa Maria St. Joseph (7-3) vs. #4 Palmdale (8-2) at Antelope Valley HS

Saugus (5-5) at #3 Atascadero (8-2), 7 p.m.

Highland (6-4) at Mira Costa (7-3), 7 p.m.

Arroyo Grande (7-3) at Quartz Hill (7-3), 7 p.m.

Redondo (6-4) at #2 Valencia (8-2), 7 p.m.

Western (IV)

Oxnard Pacifica (4-6) at #1 Serra (10-0), 7 p.m.

Buena (6-4) at Morro Bay (7-3), 7 p.m.

St. Francis (8-2) at Culver City (6-4), 7 p.m.

Santa Ynez (4-6) at #4 Camarillo (9-1), 7 p.m.

Cathedral (7-3) at #3 Lompoc (9-1)

Channel Islands (5-5) vs. Santa Monica (6-4) at Santa Monica College

Nipomo (5-5) at Ventura (5-5), 7 p.m.

Morningside (6-4) at #2 Chaminade (8-2), 7 p.m.

Central (V)

Colton (5-5) at #1 Rancho Verde (8-2), 7 p.m.

Elsinore (5-5) at Palm Desert (5-5), 7 p.m.

Canyon Springs (6-4) at Kaiser (8-2), 7 p.m.

Chino (5-5) at #4 Paloma Valley (9-1), 7 p.m.

Summit (5-5) vs. #3 Riverside Poly (8-2) at Ramona) 7 p.m.

Palm Springs (7-3) at Colony (7-3), 7 p.m.

Chaffey (5-5) at La Quinta (8-2), 7 p.m.

Arlington (3-6) at #2 Heritage (9-1), 7 p.m.

Southwest (VI)

Anaheim Canyon (5-5) at #1 La Habra (9-1), 7 p.m.

Newport Harbor (5-5) at Dana Hills (5-5), 7 p.m.

Los Alamitos (8-2) vs. Foothill (8-2) at Tustin, 7 p.m.

Fullerton (8-2) at #4 Placentia Valencia (8-2), 7 p.m.

Cypress (6-4) vs. #3 Edison (7-3) at Orange Coast College, 7 p.m.

Buena Park (8-2) vs. Villa Park (8-2) at El Modena

Fountain Valley (7-3) at San Juan Hills (9-1)

Huntington Beach (5-5) at #2 Yorba Linda (10-0)

Southeast (VII)

West Covina (5-5) vs. #1 Norwalk (10-0) at La Mirada

El Rancho (6-4) at Dominguez (7-3)

Paramount (7-3) at Los Altos (8-2)

La Mirada (4-6) at #4 Muir (9-1)

Burbank Burroughs (6-4) vs. #3 La Serna (8-2) at California, 7 p.m.

Diamond Bar (6-4) at Downey (6-4)

Mayfair (5-5) vs. Burbank (8-2) at Burbank Burroughs

Santa Fe (6-4) at #2 Diamond Ranch (9-1), 7 p.m.

Eastern (VIII)

Hesperia (6-4) at #1 San Gorgonio (10-0), 7 p.m.

Ridgecrest Burroughs (5-5) at Tahquitz (8-2), 7 p.m.

Silverado (6-4) at Norte Vista (9-1)

Rialto (6-4) at #4 Oak Hills (9-1), 7 p.m.

Ramona (4-6) at #3 Citrus Hill (9-1), 7 p.m.

Apple Valley (7-3) at Victor Valley (7-3), 7 p.m.

Carter (7-3) at Moreno Valley (8-2), 7 p.m.

Hemet (5-5) at #2 Serrano (9-1), 7 p.m.

Southern (IX)

Loara (6-4) vs. #1 Corona del Mar (10-0) at Newport Harbor

Estancia (5-5) vs. Los Amigos (8-2) at Bolsa Grande, 7 p.m.

Woodbridge (6-4) vs. Santa Ana Valley (7-2-1) at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

Rancho Alamitos (4-6) at #4 Westminster (6-4)

Santa Ana Calvary Chapel (7-3) at #3 Irvine (8-2)

Magnolia (5-5) at Segerstrom (7-3), 7 p.m.

Katella (7-3) vs. Costa Mesa (7-3) at Estancia, 7 p.m.

Orange (7-3) at #2 Garden Grove (10-0), 7 p.m.

Northwest (X)

Bishop Montgomery (5-4) at #1 Oak Park (9-1), 7 p.m.

Cerritos Valley Christian (4-6) at La Puente (7-3)

Carpinteria (7-3) at La Salle (8-2)

Santa Paula (5-5) at #4 El Segundo (7-3), 7 p.m.

#3 Bishop Diego (8-2) at North Torrance (6-4)

Duarte (6-4) at Maranatha (8-2), 7 p.m.

Torrance (4-6) vs. Azusa (8-2) at Citrus College, 7 p.m.

Verbum Dei (7-3) at #2 Nordhoff (9-1)

Mid-Valley (XI)

Sierra Canyon (5-5) at #1 Monrovia (9-1)

Northview (8-2) at Montebello (7-3), 7 p.m.

Rosemead (8-2) at Pomona (9-1)

La Canada (5-5) vs, #4 Paraclete (6-4) at Antelope Valley College

Gabrielino (7-3) at #3 San Dimas (6-4)

Bell Gardens (7-3) at San Marino (8-2)

Schurr (5-5) vs. Viewpoint (8-2) at Agoura

Baldwin Park (7-3) at #2 Arroyo (9-1)

East Valley (XII)

Arrowhead Christian (7-3) at #1 Jurupa Hills (8-2)

Brethren Christian (7-2) at Shadow Hills (6-4)

Banning (4-6) at Santa Clara (7-3)

Sage Hill (4-5) at #4 Western Christian (10-0)

Ontario Christian (6-4) vs. #3 Big Bear (8-2) at Big Bear MS

Fillmore (8-2) at Citrus Valley (5-5), 7 p.m.

Rim of the World (7-3) at Linfield Christian (6-4)

Twentynine Palms (4-6) at #2 St. Margaret's (9-1), 7 p.m.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|