Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

Football: Updated City and Southern Section playoff pairings

November 17, 2013|By Eric Maddy

CITY FOOTBALL PLAYOFFS

DIVISION I

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Birmingham (8-3) at #1 Narbonne (9-2)

#5 Garfield (8-3) at #4 Carson (6-5)

#6 San Pedro (8-3) at #3 Venice (9-2)

#7 Dorsey (7-4) at #2 Crenshaw (7-4)

DIVISION II

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#8 Bell (5-6) at #1 San Fernando (11-0)

#12 Chatsworth (4-7) at #4 Sylmar (8-3)

#6 South Gate (6-5) at #3 Eagle Rock (11-0)

#7 Grant (7-3) at #2 Granada Hills (6-5)

DIVISION III

Quarterfinals, Friday, 7 p.m.

#9 Douglass (5-4-1) vs. #1 View Park (9-0) at Rancho Cienega Park

#5 Torres (7-3) at #4 Los Angeles Wilson (8-3)

#6 Rancho Dominguez (4-7) at #3 Bernstein (10-1)

#7 Santee (6-4) at #2 Sun Valley Poly (7-4)

Notes: Semifinals, Nov. 29, 7 p.m. Championships: Division I, Dec. 6, 7 p.m. at East Los Angeles College. Division II, Dec. 6, 4 p.m. at East Los Angeles College. Division III, Dec. 7, time and site tba.

EIGHT-MAN

Championship, Saturday, 4 p.m. at Contreras

#1 Fulton (9-1) vs. #3 Sherman Oaks CES (5-5)

SOUTHERN SECTION FOOTBALL PLAYOFFS

Pac-5 (I)

Quarterfinals in all divisions, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Tesoro (9-2) vs. #1 St. John Bosco (11-0) at Veterans Stadium (Long Beach)

#4 Alemany (9-2) vs. Servite (6-5) at Cerritos College, 7 p.m.

#3 Long Beach Poly (10-1) at St. Bonaventure (8-3) at Ventura College, 7 p.m.

#2 Mission Viejo (11-0) vs. Mater Dei (9-2) at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

Inland (II)

Charter Oak (7-4) at #1 Vista Murrieta (10-1), 7 p.m.

#4 Norco (8-3) vs. Rancho Cucamonga (10-1) at Los Osos, 7 p.m.

#3 Upland (8-3) at Corona Santiago (6-5)

#2 Corona Centennial (9-2) at Chaparral (8-3)

Northern (III)

#1 Palos Verdes (9-2) vs. Hart (9-2) at College of Canyons, 7 p.m.

#4 Palmdale (9-2) at West Torrance (9-2), 7 p.m.

Mira Costa (8-3) vs. Saugus (6-5) at Canyon Country Canyon

#2 Valencia (9-2) at Arroyo Grande (8-3), 7 p.m.

Western (IV)

#1 Serra (11-0) 7 at Buena (7-4), 7 p.m.

#4 Camarillo (10-1) at St. Francis (9-2)

Santa Monica (7-4) at #3 Lompoc (10-1), 7 p.m.

#2 Chaminade (9-2) at Ventura (6-5), 7 p.m.

Central (V)

#1 Rancho Verde (9-2) at Elsinore (6-5), 7 p.m.

Kaiser (9-2) at #4 Paloma Valley (10-1), 7 p.m.

Colony (8-3) vs. #3 Riverside Poly (9-2) at Ramona, 7 p.m.

#2 Heritage (10-1) at La Quinta (9-2), 7 p.m.

Southwest (VI)

#1 La Habra (10-1) at Newport Harbor (6-5)

Los Alamitos (9-2) at Fullerton (9-2), 7 p.m.

#3 Edison (8-3) vs. Villa Park (9-2) at El Modena, 7 p.m.

San Juan Hills (10-1) at Huntington Beach (6-5)

Southeast (VII)

Dominguez (8-3) vs. #1 Norwalk (11-0) at La Mirada, 7 p.m.

Los Altos (9-2) at #4 Muir (10-1), 7 p.m.

#3 La Serna (9-2) at Diamond Bar (7-4)

Burbank (9-2) vs. Santa Fe (7-4) at Downey

Eastern (VIII)

Tahquitz (9-2) at #1 San Gorgonio (11-0), 7 p.m.

Norte Vista (3-8) at #4 Oak Hills (10-1)

#3 Citrus Hill (10-1) at Apple Valley (8-3), 7 p.m.

#2 Serrano (10-1) at Moreno Valley (10-1)

Southern (IX)

#1 Corona del Mar (11-0) vs. Los Amigos (9-2) at Bolsa Grande, 7 p.m.

#4 Westminster (7-4) vs. Woodbridge (7-4) at Irvine University, 7 p.m.

#3 Irvine (9-2) vs. Magnolia (6-5) at Western, 7 p.m.

#2 Garden Grove (11-0) vs. Katella (8-3) at Glover Stadium (Anaheim), 7 p.m.

Northwest (X)

#1 Oak Park (10-1) at Cerritos Valley Christian (5-6), 7 p.m.

#4 El Segundo (8-3) at Carpinteria (8-3)

#3 Bishop Diego (9-2) at Duarte (7-4)

#2 Nordhoff (10-1) vs. Torrance (5-6) at Zamperini Stadium (Torrance), 7 p.m.

Mid-Valley (XI)

#1 Monrovia (10-1) at Montebello (8-3), 7 p.m.

#4 Paraclete (7-4) at Pomona (10-1), 7 p.m.

#3 San Dimas (7-4) at San Marino (9-2), 7 p.m.

#2 Arroyo (10-1) at Schurr (6-5)

East Valley (XII)

Shadow Hills (7-4) at #1 Jurupa Hills (9-2), 7 p.m.

#4 Western Christian (11-0) at Santa Clara (8-3), 7 p.m.

Citrus Valley (6-5) vs. #3 Big Bear (8-2) at Barstow, 7 p.m.

#2 St. Margaret's vs. Rim of the World (8-3) at Citrus Valley, 7 p.m.

Northeast (XIII)

#1 Mission Prep (9-2) vs. St. Genevieve (7-3) at Crespi

Saddleback Valley Christian (9-2) at #4 Desert (9-2)

#3 Salesian (8-2) at Boron (8-3), 7 p.m.

#2 Rio Hondo Prep (10-1) vs. Excelsior (8-3) at Victor Valley College

Notes: Semifinals, Nov. 29. Championships, Dec. 5 and 6.

EIGHT-MAN PLAYOFFS

DIVISION I

Semifinals, Friday-Saturday

Avalon at Faith Baptist, Saturday, noon

#2 Coast Union at #3 Lucerne Valley, Friday, 7 p.m.

DIVISION II

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Cuyama Valley at #1 Joshua Springs

#3 Trinity Classical Academy at #2 Desert Chapel

Notes: Championships, Nov. 29-30.

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|