Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollections

Football: City and Southern Section semifinal schedule for this week

November 25, 2013|By Eric Maddy

CITY FOOTBALL PLAYOFFS

DIVISION I

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#4 Carson (7-5) at #1 Narbonne (10-2)

#3 Venice (10-2) at #2 Crenshaw (7-4)

DIVISION II

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#12 Chatsworth (5-7) at #1 San Fernando (12-0)

#6 South Gate (7-5) at #2 Granada Hills (7-5)

DIVISION III

Semifinals, Friday, 7 p.m.

#5 Torres (8-3) vs. #1 View Park (10-0) at Rancho Cienega Park

#3 Bernstein (11-1) at #2 Sun Valley Poly (8-4)

Notes: Championships: Division I, Dec. 6, 7 p.m. at East Los Angeles College; Division II, Dec. 6, 4 p.m. at East Los Angeles College; Division III, Dec. 7, time tba at Birmingham.

SOUTHERN SECTION FOOTBALL PLAYOFFS

Pac-5 (I)

Semifinals in all divisions, Friday, 7:30 p.m. unless noted

#1 St. John Bosco (12-0) at #4 Alemany (10-2), 7 p.m.

Mater Dei (10-2) vs. #3 Long Beach Poly (11-1) at Veterans Stadium (Long Beach)

Inland (II)

#1 Vista Murrieta (11-1) at #4 Norco (9-3), 7 p.m.

#2 Corona Centennial (10-2) at #3 Upland (9-3), 7 p.m.

Northern (III)

West Torrance (10-2) vs. Hart (10-2) at College of Canyons, 7 p.m.

#2 Valencia (10-2) vs. Saugus (7-5) at Canyon Country Canyon

Western (IV)

#1 Serra (12-0) 7 at St. Francis (10-2), 7 p.m.

#3 Lompoc (11-1) at #2 Chaminade (10-2), 7 p.m.

Central (V)

#1 Rancho Verde (10-2) at Kaiser (10-2), 7 p.m.

Colony (9-3) at #2 Heritage (11-1), 7 p.m.

Southwest (VI)

Fullerton (10-2) at Newport Harbor (7-5)

Huntington Beach (7-5) vs. #3 Edison (9-3) at Orange Coast College (Costa Mesa), 7 p.m.

Southeast (VII)

#1 Norwalk (12-0) at #4 Muir (11-1), 7 p.m.

Burbank (10-2) vs.  #3 La Serna (10-2) at California

Eastern (VIII)

#1 San Gorgonio (12-0) at Norte Vista (4-8)

Moreno Valley (11-1) at #3 Citrus Hill (11-1), 7 p.m.

Southern (IX)

#1 Corona del Mar (12-0) at #4 Westminster (8-4)

#2 Garden Grove (12-0) at #3 Irvine (10-2), 7 p.m.

Northwest (X)

#1 Oak Park (11-1) at #4 El Segundo (9-3), 7 p.m.

#2 Nordhoff (11-1) vs. #3 Bishop Diego (10-2) at Santa Barbara CC, 7 p.m.

Mid-Valley (XI)

#1 Monrovia (11-1) vs. #4 Paraclete (8-4) at Antelope Valley College

#3 San Dimas (8-4) at #2 Arroyo (11-1), 7 p.m.

East Valley (XII)

#1 Jurupa Hills (10-2) at #4 Western Christian (12-0)

#3 Big Bear (9-2) at #2 St. Margaret's (11-1), 7 p.m.

Northeast (XIII)

#4 Desert (10-2) at #1 Mission Prep (10-2)

#2 Rio Hondo Prep (11-1) at #3 Salesian (9-2)

Notes: Championships, Dec. 6 and 7.

EIGHT-MAN PLAYOFFS

DIVISION I

Championship, Saturday, 1:30 p.m.

#2 Coast Union at Faith Baptist

DIVISION II

Championship, Friday, 7 p.m.

#1 Joshua Springs vs. #3 Trinity Classical Academy at Valencia

Advertisement
Los Angeles Times Articles
|
|
|