Advertisement
YOU ARE HERE: LAT HomeCollectionsCinnamon
IN THE NEWS

Cinnamon

FOOD
September 5, 1996 | BARBARA HANSEN, TIMES STAFF WRITER
Adrianna M. Botta constantly searches for ingredients that recapture flavors of her homeland. This is not easy. Botta comes from Transylvania, a tiny eastern European region where cooks are real artisans. They grow their own fruits and vegetables, preserve their harvests for the winter, bake bread in outdoor clay ovens and are accustomed to pure, unprocessed foods. Botta prowls import shops, searching for products that meet her standards.
Advertisement
NEWS
September 28, 2012 | By Noelle Carter
If you think pancakes are just for breakfast, you haven't had a bite of these apple pancakes. Generous chunks of apple are folded into a light pancake batter, fragrant with a hint of cinnamon. The pancakes, lightly sweet, are a natural on the breakfast table, though they also make a pretty simple dinner after a long day. Topped with a scoop of ice cream, they make a rather good dessert too! Click here for 52 apple recipes from the L.A. Times Test Kitchen! For more quick-fix dinner ideas, check out our video recipe gallery here . Food Editor Russ Parsons and Test Kitchen manager Noelle Carter show you how to fix a dozen dishes in an hour or less!
NEWS
December 6, 2012 | By Noelle Carter
Have you ever tried to make your own marshmallows? They may be a little tricky (yes, a thermometer is involved), but they can be a lot of fun, and make great gifts. Add a little spice to flavor them however you'd like - cinnamon, lemon, almond. Even coconut. And there's nothing that beats the flavor, and texture, of homemade. Check out the step-by-step video above for tips, and follow the recipe below to make cinnamon marshmallow stars -- they're perfect treats for holiday gift-giving!
FOOD
November 18, 2010
  Sharon's ambrosia Total time: 15 minutes Servings: 12 to 16 Note: From Sharon Rushing Our recipes, your kitchen: If you try any of the L.A. Times Test Kitchen recipes from this week's Food section, we want photographic evidence: Click here to upload pictures of the finished dish. 1 pint heavy cream 3 1/2 tablespoons powdered sugar, or to taste 1/4 teaspoon ground nutmeg, or to taste, plus more for garnish 1/4 teaspoon ground cinnamon, or to taste, plus more for garnish 1 teaspoon vanilla 1 (20-ounce)
FOOD
November 21, 1999
There were many responses to the story on spice prices ("What Price Spice?" Nov. 10), offering alternatives to supermarket prices. Here is a selection: Your article caught my eye because I use those spices all the time in cooking and crafting (great stuff for potpourri and cinnamon ornaments). I have found the ultimate source for cinnamon and cloves and others: Cost Plus. It has a food section and all the spices you can think of and more. The spices come in cellophane bags. The store also has barrels full of glass containers, which they sell for 99 cents.
FOOD
July 15, 2010 | By Noelle Carter, Los Angeles Times
  Dear SOS: On a recent trip to Silicon Valley, we went to breakfast one morning at a restaurant called the Country Gourmet in Sunnyvale . I had the whole wheat pancakes. These were some of the best I have ever had. I make my own whole wheat pancakes, but these were far better. A pleasant, nutty taste and a smooth texture. Yum. I would love to have the recipe. Any chance of getting it? Ronald Ross Rancho Palos Verdes Dear Ronald: We loved the light texture and flavor of this recipe, which combines a base of all-purpose and whole wheat flour with hints of cinnamon, vanilla and honey and a bright tang from buttermilk.
CALIFORNIA | LOCAL
January 22, 1989
Homeless people sleeping in shelters will be hungry people. When people are hungry, it is good to give them food, but it should be nutritious food. Cost is a major factor. I do not know if the doughnuts are donated by the bakers, but I do know that a doughnut for a hungry person is not the solution to hunger. It will give a temporary lift followed by more intense hunger and depression. A couple of slices of cinnamon and raisin bread would be a better answer. The loaf costs about $1.80 and contains 18 slices, enough to give nine people a tasty snack and real nutrition at a cost of 20 cents a person.
Los Angeles Times Articles
|